лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Дисоціативний розлад особистості – причини та лікування

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Дисоціативний розлад особистості

Психіатри всього світу досі не вивчили таке рідкісне, але цікаве з погляду науки явище, як дисоціативний розлад особистості. Про нього знято чимало фільмів та серіалів, написано наукових статей та публіцистики. Що це за явище, як проявляється та лікується – читайте у нашому огляді. Також, в інших статтях, ви дізнаєтеся як лікувати лудоманію та інші залежності.

Дисоціативний розлад особистості

Дисоціативний розлад особистості: чому виникає хвороба?

Рідкісне психіатричне захворювання дисоціативний розлад особистості - стан, при якому у свідомості людини живуть 2 і більше окремих субособистостей. Діагноз dissociative identity disorder підтверджено та прийнято у Статичному посібнику з психічних розладів під кодом DSM-5.

Дисоціативний розлад особистості причини появи має різні. Фахівці виділяють низку факторів, що можуть спричинити виникнення хвороби.

Причини появи дисоціативного розладу особистості

  • Фізичне, моральне чи сексуальне насильство. Часто субособистості починають зароджуватись у дитинстві і виявляються після початку підліткового віку.
  • Наявність психічних захворювань. Пацієнтам, які мають діагностовані розлади, лікарі радять пройти на дисоціативний розлад особистості тест.
  • Наслідки сильного стресу на тлі війни, катастрофи та інших факторів. Моральне потрясіння може спричинити прояв хвороби.
  • Перенесені захворювання чи черепно-мозкова травма. Мозок людини досі не вивчений на 100%. Причини, чому з’являється дисоціативний конверсійний розлад особистості, досі не вивчені.

Дисоціативний розлад особистості: як виявляється?

Як захворювання, дисоціативний розлад особистості симптоми може виявляти по-різному. Фахівці розрізняють дві форми хвороби.

Одержима форма

Часто такий стан називають «вселилася надприродна істота». Людина змінюється на очах, починає говорити невластиві їй фрази і робити те, що ніколи раніше не робила.

Нова манера поведінки легко помітна оточуючим. Навіть ті, хто запевняв, що дисоціативного розладу особистості не існує, при спостереженні таких метаморфоз вірять у прояв захворювання.

У багатьох світових культурах такий стан хворого описується як одержимість. І дисоціативний розлад особистості лікування має тим самим способом: вигнанням сутностей під час обряду.

Неодержима форма

При такій формі захворювання прояв субособистості практично не виражений. Несподівано хворий може відчути зміни у самоідентифікації. Виникає відчуття, що пацієнт є стороннім спостерігачем власної мови, дій та емоцій та не може їх контролювати.

Тест на дисоціативний розлад особистості

Після прочитання статей про психічні захворювання, багато хто починає знаходити у себе симптоми. Це нормально: кожен із нас хоче переконатися, що цілком здоровий психічно. Шукати підтвердження тієї чи іншої хвороби, щоб розпочати лікування – абсолютно природно.

Правильний тест може провести лише лікар-психіатр. Але якщо питання, чи маю дисоціативний розлад особистості, не дає вам спокою, лікарі радять дати відповіді на такі питання.

Чи бувають у вас провали в пам’яті?

Ви забуваєте про дату народження дитини, день весілля, інші важливі дати? Чи є моменти провалів у пам’яті, коли не можете згадати, що робили вчора чи годину тому?

Чи часто вас звинувачують у тому, що ви брешете?

Йдеться про ситуації, коли ви впевнені, що ніде не прибрехали і не розповідали неправдивої інформації. Чи буває таке, що вас звинувачують у тому, що ви говорили неправду?

Чи знаходили ви у себе в телефоні або ПК невідомі програми чи записи?

Перевірте свої гаджети - чи є там програми чи ігри, які ви точно не встановлювали? Також йдеться про незнайомі контакти в телефонній книзі та про записи, зроблені чужим почерком у ваших зошитах/конспектах.

До вас звертаються люди, називаючи іншим ім’ям?

Оскільки множинний дисоціативний розлад особистості характеризується наявністю 2 і більше субособ, вони спілкуються з оточуючими від свого імені. Уточніть у знайомих, чому вони вас називають по-іншому.

Такий тест не дає 100% підтвердження наявності розладу. Але якщо більшість відповідей – ствердні, це привід звернутися до фахівця. У жодному разі не слід займатися самолікуванням!

Як лікувати дисоціативний розлад особистості?

Лікар-психотерапевт проводить комплексне дослідження пацієнта, щоб встановити діагноз:

  • роблять магнітно-резонансну томографію головного мозку;
  • проводять комп’ютерну томографію головного мозку;
  • досліджують мозок за допомогою електроенцефалограми.

При цьому проводиться також тест дисоціативний розлад особистості, щоб унеможливити шизофренію, деменцію, розумову відсталість та інші захворювання.

Для лікування хвороби призначають

  • транквілізатори;
  • нейролептики;
  • антидепресанти
  • сеанси гіпнозу
  • психотерапію

Дисоціативний розлад особистості лікування потребує довічного. Якщо не лікувати хворобу або припинити прийом препаратів, у майбутньому спостерігаються ускладнення у вигляді деперсоналізації. Іншими словами, пацієнт втрачає власне Я і впадає в глибоку депресію. Часто неприйняття себе закінчується суїцидом.

Дисоціативний розлад особистості

Дисоціативний розлад особистості: профілактика захворювання

Від прояву психічних хвороб ніхто не застрахував. Але, як і будь-яке інше захворювання, ДРЛ можна вчасно виявити та попередити розвиток до важкої форми.

  • Уникайте стресів
  • При появі будь-яких психічних відхилень звертайтеся до лікаря

Пам’ятайте: ДРЛ – дуже рідкісне і дуже важко виявляється психічне відхилення. Багато інших захворювань мають схожі симптоми. Не варто боятись звертатися до фахівців! Це допоможе виявити хворобу на ранній стадії і почати успішне лікування. Сьогодні сотні фахівців працюють онлайн і консультують анонімно. Психічні захворювання успішно лікуються, головне – не запускати хворобу та стежити за своїм станом.

Дисоціативний розлад особистості: приклади з життя

Кілька років тому світовим бестселером став роман Денієла Кіза «Таємнича історія Біллі Міллігана». Багато читачів з подивом дізналися, що все розказане – не вигадка, а опис реальної історії пацієнта. Це був перший випадок, коли пацієнту діагностували множинний дисоціативний розлад особи під час судового процесу.

У 1977 році в штаті Огайо, США, був затриманий Біллі Мілліган. Його звинувачували у серії згвалтувань та пограбувань. Адвокати обвинуваченого запідозрили неосудність підзахисного та домоглися направлення на психіатричне лікування. У процесі розмов психіатра з Біллі було встановлено, що у свідомості пацієнта живуть 24 повноцінні особи. При цьому 10 із них були основними, а ще 14 – другорядними.

Судовий процес одразу ж став популярним. Публіка щодня чекала на звіти про те, як просувається розслідування. Встановлений діагноз дисоціативного розладу особистості підтвердили багато світових фахівців у галузі психіатрії. Біллі Міллігана виправдали, оскільки було встановлено, що всі злочини вчинили 2 альтернативні особи, без відома самого Біллі.

Дисоціативний розлад особистості: книги та кіно

  • «Таємнича історія Біллі Міллігана», Деніел Кіз, 1986 – книгу заборонили до публікації в США
  • «Війни Міллігана», Деніел Кіз, 1994 – у США вийде після виходу фільму «Переповнена кімната», де головну роль зіграє Леонардо Ді Капріо
  • «Спліт», фільм, 2016 – відсилання до історії про Біллі Міллігана
  • «Монстри всередині: 24 особи Біллі Міллігана», серіал Netflix, 2021 – опис історії про Біллі Міллігана

Також вам можуть бути цікаві ці статті:

Чи існує дисоціативний розлад особистості?

Так, захворювання на дисоціативний розлад особистості реальне і підтверджено світовими фахівцями в галузі психіатрії. Хвороба дуже рідкісна та важко діагностується. Якщо ви цікавитеся історією захворювання, радимо прочитати книги та подивитися фільми зі списку в нашому огляді.

Дисоціативний розлад особистості Плетньова Ганна – правда чи ні?

Світ шоу бізнесу тримається на плітках та піарі. Продюсери Ганни Плетньової стверджують, що співачка має дисоціативний розлад особистості. Виявляється в епатажній поведінці, на яку завжди бурхливо реагують шанувальники. Але, знаючи Ганну, як співачку, складно повірити у хворобу – така поведінка мала ще з часів групи «Вінтаж». А колишню славу треба повертати будь-якими способами.

Дисоціативний розлад особистості та біполярний розлад: у чому різниця?

Визначити дисоціативний розлад особи у пацієнта може лише фахівець. Але все ж таки, основною відмінністю в захворюваннях є циклічність біполярного розладу. Перепади настрою різкі та помітні. При цьому людина може пам'ятати, що робила та говорила, списуючи все на свій характер. При ДРЛ включається субособа, яка блокує пам'ять хворого на час своєї активності.

Який лікар лікує дисоціативний розлад?

Не варто соромитися звертатися до фахівців, чи ви пройшли тест на дисоціативний розлад особистості і він показав наявність хвороби. Зверніться до психотерапевта для діагностики захворювання. Комплексне лікування призначить психіатр.