лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Що таке посттравматичний розлад: діагностика та лікування ПТСР

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Що таке посттравматичний розлад психіки?

Спочатку діагноз ПТСР фахівці діагностували людям, які пережили військові дії. Наразі розлад діагностують людям, які пережили глибокий шок і не вміють впоратися з потрясінням самостійно.

У медицині часто застосовується скорочена назва хвороби – ПТСР. Це порушення нормального психічного стану людини, викликане подіями, що травмують психіку. Травматичність ситуації, що викликала стрес, надає відчуття повної безпорадності, коли починається низка спогадів.

Причин, чому з’являється ПТСР, є дещо, і всі вони пов’язані зі стресом. Військові дії, лудоманія, фізичне насильство або сексуальне домагання часто стають основними причинами появи стійкого нав’язливого посттравматичного розладу психіки. на тлі сильного стресу.

Посттравматичний синдром

Причини виникнення ПТСР

Розлад психіки завжди виникає на тлі сильного стресу, з яким людина не може впоратися самостійно. Для захворювання характерне постійне відчуття тривоги, пригніченого стану та частих спогадів.

Посттравматичний синдром виникає з багатьох причин

  • бойові дії – ракетні атаки, вуличні бої тощо;
  • аварії з тяжкими наслідками, очевидцями яких стала людина;
  • стихійні лиха – повінь, землетрус тощо;
  • теракти та вибухи;
  • тортури, різні види насильства, взяття в заручники тощо;
  • пограбування або спроба пограбування, замах на вбивство.

Людина, з якою сталася психотравма, відчуває симптоми посттравматичного психічного розладу щодня протягом тривалого часу. ПТСР може дати знати про себе раптово один раз або періодично проявлятися.

Фактори, що посилюють ризик появи ПТСР

У деяких людей посттравматичні розлади розвиваються при кожній психотравмі. Інші люди досить легко переносять стрес і симптоми невроз. Є фактори, що посилюють ризик ПТСР:

  • Тривалість травми. Чим довше людина перебуває у стресі, тим вища ймовірність появи посттравматичного синдрому.
  • Раніше отримані психотравми. Люди, які пережили жорстоке поводження в дитинстві, частіше схильні до ПТСР.
  • Спосіб життя. Робота, пов’язана з постійним ризиком або небезпечне хобі, сприяє прояву симптомів.
  • Спадковість. Якщо родичі часто схильні до депресії або мають тривожні розлади, ймовірність ПТСР підвищується.
  • Темперамент. Люди з високою чутливістю схильні до появи посттравматичного синдрому частіше за інших.

На замітку

Вживання алкоголю чи наркотиків посилює появу посттравматичного розладу психіки. На тлі зміненої свідомості з’являється депресія, що призводить до прояву симптомів ПТСР.

Симптоми та ознаки посттравматичного розладу

ПТСР проявляється по-різному, але у 90% випадків перші симптоми спостерігаються протягом першого місяця після події. Часто близькі, та й сама людина може не помічати їх на тлі нового стресу. Будь-яке нагадування про ситуацію в новинах, у пресі чи розмові стає каталізатором і призводить до прояву ПТСР. Фахівці виділяють чотири основні групи симптомів посттравматичного стресу.

Нічні кошмари та флешбеки

  • Психопатологічні переживання чи флешбеки. Часто з’являються спогади, пов’язані з подією, що травмує. Будь-яке нагадування про ситуацію – новини, картинки, назви, дати, викликають негативні емоції та стрес. Людина постійно згадує і прокручує в голові ситуацію, шукає вирішення проблеми «як би я міг вчинити».
  • Сни, що повторюються. Хворий із ПТСР боїться лягати спати, йому часто сняться кошмари зі сценами із ситуації. Такий стан призводить до нервового виснаження, що ще більше посилює посттравматичний стрес.

Уникнення згадки про травмуючу ситуацію

  • Постраждала людина уникає будь-яких згадок про ситуацію. Водночас хворий постійно мимоволі згадує про пережите і намагається забути травмуючі моменти. На це витрачається багато енергії та душевних сил, через що ПТСР симптоми лише посилюються.
  • Уникнення місць та людей, що нагадують про подію. Потерпілий намагається не їздити, не ходити до тих місць, де сталася подія. Обмежується коло людей, які мають пряме чи опосередковане відношення до стресової ситуації. Часто посттравматичні розлади пов’язані з відмовою з’являтися у соціальних мережах. Видалення особистих сторінок та фото супроводжуються сильним стресом.
  • Відмова від хобі чи звичних занять. Боязнь виходити з квартири після нападу в під’їзді, уникнення транспорту після автокатастрофи тощо. Стресовий розлад проявляється у різкій відмові від давніх звичок – бігати вранці, повертатися пізно додому після зустрічі з хуліганами тощо. Від звичайної безпеки при ПТСР синдромі така поведінка відрізняється істериками, що супроводжуються сльозами та неприйняттям прохань.

Зміна думок та настрою

  • Поява негативного мислення. Посттравматичний стрес призводить до появи негативних думок про себе, про рідних, друзів та загалом про світ. Людина постійно перебуває у стані негативу і постійно думає, що всі навколо діють неправильно. Негативне мислення значно посилює ситуацію, і симптоми посттравматичного стресу виявляються ще більшими.
  • Відсутність цілей та мотивації. Хворий із ПТСР постійно говорить про те, що його життя не має сенсу. Всі розмови про роботу, рух уперед категорично відкидаються.
  • Погіршення пам’яті. При опрацюванні ситуації з психологом людина не може згадати деталі ситуації, що сталася з ним. Травмуюча подія ніби стирається з пам’яті і стає недоступною при спогадах. Лікування ПТСР у таких випадках потребує делікатної роботи спеціаліста.

Зміни емоційних та фізичних реакцій

  • Вина за те, що сталося. Часто зустрічається «синдром того, хто вижив» – людина звинувачує себе, що залишився живий після катастрофи чи військових дій, у яких були загиблі. Відчуття сорому за те, що життя налагоджується, не дає повноцінного життя з синдромом ПТСР.

Посттравматичний синдром: лікування та підтримка хворого

Категорично не можна ігнорувати симптоми посттравматичного розладу, самі собою такі явища не проходять. Комплексне лікування включає кілька етапів.

Перший огляд фахівців

Дільничний лікар-терапевт повинен провести огляд та дати направлення на аналізи, рентген та КТ головного мозку. За результатами обстеження призначається послідовна терапія та видаються напрямки до профільних фахівців.

Профільний фахівець визначить, чи потрібне медикаментозне лікування та при необхідності призначить комплекс процедур. Якщо потрібно, лікар випише направлення до психотерапевта.

Консультація психотерапевта

Перед консультацією обов’язково потрібно скласти список симптомів ПТСР. Лікування посттравматичного розладу психіки без довіри до фахівця не дасть результатів. Лікар повинен з’ясувати всі симптоми, проблеми пацієнта та призначити послідовну терапію.

Лікування ПТСР

Психотерапія та прийом медикаментозних препаратів – два основні способи лікування ПТСР Посттравматичні розлади піддаються лікуванню кількома методами.

Когнітивна терапія

Фахівець виявляє та розбирає всі помилки мислення та стереотипні помилки, що заважають думати позитивно. Пацієнт веде щоденник, де щоденно записує свої реакції на всі події. Шляхом розбору кожного пункту психотерапевт поступово повертає позитивне мислення та прибирає посттравматичний стрес.

Експозиційна терапія

Складний, але надзвичайно важливий пункт лікування ПТСР. Пацієнт під суворим наглядом психотерапевта занурюється в подію, що травмує, за допомогою звуків, відео або опису ситуації словами. Фахівець вчить пацієнта справлятися з травмою без паніки та жаху. Поступово при терапії змінюється ставлення до психологічної травми.

ДПДГ

Популярний метод, що закріплює лікування ПТСР. Під час сеансу пацієнт занурюється у ситуацію, що спричинила стрес, одночасно рухаючи очима та руками. Відбувається стимуляція обох півкуль головного мозку, і важкі спогади, що травмують, швидше забуваються.

Посттравматичний розлад, що виник на тлі стресу – це складне захворювання, лікування якого потребує комплексного підходу. На кожному з етапів лікар може виписати додатково препарати, що допоможуть відновити психічне здоров’я та швидше забути подію, що травмує.

Також вам можуть бути цікаві ці статті:

Чи можна посттравматичний стресовий розлад визначити за допомогою тесту?

Діагностика ПТСР – складний процес, що включає кілька етапів. Досвідчені психотерапевти діагностують посттравматичний стрес за допомогою різних технік. Тести допомагають визначити наявність деяких факторів, які прямо чи опосередковано вказують на ПТСР. Встановити діагноз посттравматичний синдром можна тільки після комплексного обстеження у кількох фахівців.

Чи можна повністю вилікувати посттравматичний синдром?

Посттравматичний розлад і натомість стресу важливо вчасно розпізнати на початкових стадіях. Лікування займає від 2 місяців до півроку і залежить від тяжкості перебігу. При виявленні перших симптомів необхідно негайно звернутися до фахівця. Лікар призначить комплексне лікування – терапію та препарати. ПТСР повністю виліковується у 99% випадків.

Чим небезпечний для людини посттравматичний стрес?

Посттравматичні розлади – це порушення психіки, спричинені травмуючим фактором. Тяжкість ПТСР залежить від внутрішнього стану людини. Навіть незначна, з погляду оточуючих, ситуація може призвести до тяжких наслідків. Постійне перебування у стресі призводить до появи депресії, панічних атак та суїцидальної поведінки.

Як проявляється посттравматичний синдром під час воєнних дій?

Посттравматичний стресовий розлад під час військових дій проявляється як в учасників БД, так і в цивільних осіб. Залежно від тяжкості пережитих травмуючих подій можуть з'явитися флешбеки, фантомні сирени та інші симптоми ПТСР.