

Спочатку діагноз ПТСР фахівці діагностували людям, які пережили військові дії. Наразі розлад діагностують людям, які пережили глибокий шок і не вміють впоратися з потрясінням самостійно.
У медицині часто застосовується скорочена назва хвороби – ПТСР. Це порушення нормального психічного стану людини, викликане подіями, що травмують психіку. Травматичність ситуації, що викликала стрес, надає відчуття повної безпорадності, коли починається низка спогадів.
Причин, чому з’являється ПТСР, є дещо, і всі вони пов’язані зі стресом. Військові дії, лудоманія, фізичне насильство або сексуальне домагання часто стають основними причинами появи стійкого нав’язливого посттравматичного розладу психіки. на тлі сильного стресу.
Розлад психіки завжди виникає на тлі сильного стресу, з яким людина не може впоратися самостійно. Для захворювання характерне постійне відчуття тривоги, пригніченого стану та частих спогадів.
Людина, з якою сталася психотравма, відчуває симптоми посттравматичного психічного розладу щодня протягом тривалого часу. ПТСР може дати знати про себе раптово один раз або періодично проявлятися.
У деяких людей посттравматичні розлади розвиваються при кожній психотравмі. Інші люди досить легко переносять стрес і симптоми невроз. Є фактори, що посилюють ризик ПТСР:
Вживання алкоголю чи наркотиків посилює появу посттравматичного розладу психіки. На тлі зміненої свідомості з’являється депресія, що призводить до прояву симптомів ПТСР.
ПТСР проявляється по-різному, але у 90% випадків перші симптоми спостерігаються протягом першого місяця після події. Часто близькі, та й сама людина може не помічати їх на тлі нового стресу. Будь-яке нагадування про ситуацію в новинах, у пресі чи розмові стає каталізатором і призводить до прояву ПТСР. Фахівці виділяють чотири основні групи симптомів посттравматичного стресу.
Категорично не можна ігнорувати симптоми посттравматичного розладу, самі собою такі явища не проходять. Комплексне лікування включає кілька етапів.
Дільничний лікар-терапевт повинен провести огляд та дати направлення на аналізи, рентген та КТ головного мозку. За результатами обстеження призначається послідовна терапія та видаються напрямки до профільних фахівців.
Профільний фахівець визначить, чи потрібне медикаментозне лікування та при необхідності призначить комплекс процедур. Якщо потрібно, лікар випише направлення до психотерапевта.
Перед консультацією обов’язково потрібно скласти список симптомів ПТСР. Лікування посттравматичного розладу психіки без довіри до фахівця не дасть результатів. Лікар повинен з’ясувати всі симптоми, проблеми пацієнта та призначити послідовну терапію.
Психотерапія та прийом медикаментозних препаратів – два основні способи лікування ПТСР Посттравматичні розлади піддаються лікуванню кількома методами.
Фахівець виявляє та розбирає всі помилки мислення та стереотипні помилки, що заважають думати позитивно. Пацієнт веде щоденник, де щоденно записує свої реакції на всі події. Шляхом розбору кожного пункту психотерапевт поступово повертає позитивне мислення та прибирає посттравматичний стрес.
Складний, але надзвичайно важливий пункт лікування ПТСР. Пацієнт під суворим наглядом психотерапевта занурюється в подію, що травмує, за допомогою звуків, відео або опису ситуації словами. Фахівець вчить пацієнта справлятися з травмою без паніки та жаху. Поступово при терапії змінюється ставлення до психологічної травми.
Популярний метод, що закріплює лікування ПТСР. Під час сеансу пацієнт занурюється у ситуацію, що спричинила стрес, одночасно рухаючи очима та руками. Відбувається стимуляція обох півкуль головного мозку, і важкі спогади, що травмують, швидше забуваються.
Посттравматичний розлад, що виник на тлі стресу – це складне захворювання, лікування якого потребує комплексного підходу. На кожному з етапів лікар може виписати додатково препарати, що допоможуть відновити психічне здоров’я та швидше забути подію, що травмує.