лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Галюцинації: особливості, різновиди та лікування

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Галюцинації: особливості, різновиди та лікування

Це стан, який може статися буквально у кожної людини. Насамперед тому, що його варто розцінювати як симптом, а не самостійне захворювання. І на відміну від таких захворювань, як лудоманія, явище визнане психічним розладом по всьому світу. Оскільки зіткнутися з ним справді може будь-яка особа, незалежно від статі та віку.

Галюцинації Іноді галюцинація може виникнути навіть у людини, яка веде здоровий спосіб життя. З іншого боку, це більше властиво людям, які мають розлади психіки, які вживають алкоголь, наркотики та інше. А тому навіть будучи симптомом, явище може свідчити про велику кількість захворювань. Тому причині важливо дізнатися про всі форми, види та причини виникнення розладу, що заважає повсякденному життю.

Що таке галюцинації?

Фактично галюцинації це гостре порушення сприйняття людиною навколишнього світу. Це зовсім необов’язково сильне візуальне спотворення та поява нереальних образів, як багато людей думають. За статистикою, 68% відчували, мабуть, найпопулярнішу сенсорну галюцинацію. “Синдром фантомної вібрації” - це той самий звук, який можна почути, коли смартфон на беззвучному режимі. Це досить поширене та безпечне слухове спотворення, проте не всі випадки такі.

Ситуація значно серйозніша, коли галюцинацію починають випробовувати люди, які страждають на різні захворювання та залежності. З симптомом часто стикаються ті, хто намагається позбутися алкогольного чи наркотичного минулого. Тобто це явище, що виникає під час синдрому відміни, коли пацієнт кидає пити чи відмовився від наркотиків. Це можна подолати, але, природно, це погіршує стан людини, яка намагається повернути здорове життя.

Справжні та псевдогалюцинації – різниця

Це досить популярний психічний розлад, через що він поділяється на безліч класифікацій та видів. Тому пропонуємо розглянути основні його симптоми.

Симптоми бувають такими

  • Справжні. Сприймаються такими ж реалістичними, як та інші об’єкти. Вони завжди виражені і помітні щодо поведінки пацієнта. При цьому немає відчуття «зробленості».
  • Псевдогалюцинації (неправдиві). І тут хворий самостійно відрізняє реальність від своїх видінь. Проекція таких образів суб’єктивна, людина може приховувати їх та не подавати виду. Є почуття «зробленості» і зовнішнього впливу. Виникають разом із маренням: «селився без», ніби під гіпнозом тощо.

Справжні галюцинації психіатр може встановити за власним наглядом за пацієнтом. А хибні лише спираючись на суб’єктивні світовідчуття хворого. В обох випадках вони можуть бути слухові, зорові, тактильні та нюхові.

Основні види галюцинацій

Окрім усього, також вони мають різні різновиди. І їх вивчення важливий фактор, що впливає на аналіз та характер лікування пацієнта. Розглянемо їх детальніше.

Класифікація галюцинацій

  • Імперативні. «Голос» у голові наказує і спонукає пацієнта виконувати дії, небезпечні йому та оточуючих;
  • Екстракампінні галюцинації. Людина може отримувати бачення, що знаходяться за межами його аналізатора. Наприклад, «бачити» явища, що відбуваються за стіною, в іншому приміщенні тощо;
  • Рефлекторні. Виникають після конкретного подразника. Тактильні відчуття після вимкнення світла, голосу чи звуку в темряві, інше;
  • Асоційовані. Виникають у певній послідовності дій. Тобто спочатку конкретна дія, а потім напад. Найчастіше є симптомом шизофренії.

Галюцинації у дитини або підлітка

Дитячі або підліткові бачення, не пов’язані із вживанням психотропних речовин, це несподіване явище для батьків. Більшість таких випадків пояснюється порушенням обробки сигналів, що надходять у мозок. Це у свою чергу може бути через порушення обміну дофаміну та ендорфіну. Також причиною можуть бути органічний, інфекційний та токсичний вплив на головний мозок. І нарешті, трансформація «страху» чи «фантазії», через побачену напередодні картину, яка справила враження.

Фактично причиною може бути як невроз, так і більше серйозні захворювання. Також як і у дорослих, можуть бути слухові, зорові, нюхові та тактильні. Наприклад, досить часта картина – це слухові галюцинації у підлітка і натомість посттравматичного синдрому. Лікування дітей і підлітків зазвичай включає такі методи, як казкотерапія і сімейні консультації. Значно рідше вдаються до серйозних медикаментів.

Гіпнагогічні галюцинації – особливості явища

Найвідомішим представником, який страждає на гіпнагогію став Сальвадор Далі. Він прославився на весь світ як художник-сюрреаліст, зокрема через цей розлад. Гіпнагогія – це межа між сном і реальністю. Свідомим відбувається сприйняття несвідомого образу. Якщо сильно спростити, то людина прокинулася і перебуває у свідомості, але її мозок продовжує видавати картинки.

Це і називається галюцинації після сну або ж «сон наяву». Особливістю цього стану було те, що його можуть бачити абсолютно здорові люди. Серед частих причин перевтома, прийом різних медикаментів, депресивний стан, розлад ЦНС, проблеми зі сном. Часто гіпнагогію супроводжує сонний параліч. Однак, перебуваючи між сном і реальністю бачення, можуть бути як страшними, так і прийнятними.

галюцинації

Галюцинації причин психічного розладу

Як уже говорилося вище, це симптом, а не самостійна хвороба. Залежно від ступеня тяжкості симптому, від нього ніхто не застрахований. І разовий випадок гіпнагогії чи фантомної вібрації телефону ще ні про що не каже. З іншого боку, це свідчить про тяжкі стани, в яких необхідне лікування. Розглянемо найчастіші захворювання.

Причини виникнення розладу

  • Психічні хвороби (шизофренія);
  • Неврологічні захворювання;
  • Отруєння психотропними речовинами;
  • Фізіологічний стрес.

Особливо варто відзначити, що галюцинації від алкоголю бувають різними. Наприклад, це може бути класична інтоксикація. Але в той же час, лікування алкоголізму теж може викликати цей стан через синдром скасування. Це алкогольний делірій або ж вона «білочка».

Галюцинації що робити і як лікувати

Якщо мова йде не про разовий випадок, необхідно звернутися до фахівця, який надасть пацієнтові допомогу. Насамперед, йому потрібно провести консультацію та дізнатися клінічну картину. Можливо, доведеться поговорити з родичами та близькими хворого, щоб дізнатися більше деталей. Оскільки симптоми, їх тяжкість та періодичність можуть бути абсолютно різними. І вже після всіх обстежень призначається лікування.

Проте процес може займати абсолютно різний час, залежно від індивідуальної картини. На одужання може знадобитися як 3 тижні, так і значно більший термін. Також важливо, що лікування має проводитися під наглядом досвідченого психіатра та у належних умовах. Зазвичай процес одужання починається з психотерапії та консультацій, а серйозні медикаменти призначаються лише за необхідності.

Галюцинації після запою.

Займатися самолікуванням – це не найкраща ідея. Таке рішення може призвести до негативних наслідків та навіть погіршення стану. І навіть більше, не варто намагатися купити пігулки від галюцинацій без консультації фахівця. Такі ліки призначаються лише у особливих та важких випадках. До того ж, вони відносяться до медикаментів суворої звітності та відпускаються лише за рецептом.

До того ж, підхід, залежно від причин виникнення стану, абсолютно різний. Це може бути отруєння, яке потребує одного підходу. А також «білочка», що виникає у протилежній ситуації. Тобто тоді, коли людина навпаки давно не вживала і в неї почався синдром скасування. А тому найкраще, що можна робити, щоб допомогти собі чи близькому, це довіритись професіоналам.

Також вам можуть бути цікаві ці статті:

Чи правда, що бувають галюцинації від недосипання?

Так, від недосипання галюцинації справді зустрічаються. Це явище, яке спостерігається у людей, які страждають на безсоння досить тривалий період. Стан вимагає втручання фахівців та професійного лікування. Однак насамперед усувають саме причину недосипання, щоб уникнути видінь. Тільки таким чином можна допомогти хворому вилікуватись від розладу.

Чи викликає захворювання шизофренія галюцинації?

Так, під час шизофренії галюцинації – це найпоширеніший і очевидніший симптом. Причому можуть бути різними: слухові, зорові, тактильні. Також серед них часто трапляються маячні ілюзії. За таким набором симптомів психіатр може встановити діагноз шизофренії. І лікування такого пацієнта має проводитися строго під наглядом лікарів.

Чи бувають галюцинації при температурі?

Так, причому при температурі галюцинації найчастіше зустрічаються у дітей. Підвищена температура тіла викликає маячню та безладну мову. Найчастіше це відбувається, коли людина страждає на інфекційні захворювання, що вимагають негайного втручання. Таким чином, необхідно терміново звернутися до медика, щоб уникнути погіршення стану та надати допомогу хворому.

Чи бувають слухові галюцинації у здорових людей?

Так, у здорових людей слухові галюцинації також можуть виникнути. Втім, як і зорові чи тактильні. Дослідження цього явища у світі проводяться вже давно. І вони привели до висновку, що хоч 80% населення стикалися з галюцинаціями. Однак це безпечно тільки в тому випадку, якщо виникнення має одиничний характер.