

Це стан, який може статися буквально у кожної людини. Насамперед тому, що його варто розцінювати як симптом, а не самостійне захворювання. І на відміну від таких захворювань, як лудоманія, явище визнане психічним розладом по всьому світу. Оскільки зіткнутися з ним справді може будь-яка особа, незалежно від статі та віку.
Іноді галюцинація може виникнути навіть у людини, яка веде здоровий спосіб життя. З іншого боку, це більше властиво людям, які мають розлади психіки, які вживають алкоголь, наркотики та інше. А тому навіть будучи симптомом, явище може свідчити про велику кількість захворювань. Тому причині важливо дізнатися про всі форми, види та причини виникнення розладу, що заважає повсякденному життю.
Фактично галюцинації це гостре порушення сприйняття людиною навколишнього світу. Це зовсім необов’язково сильне візуальне спотворення та поява нереальних образів, як багато людей думають. За статистикою, 68% відчували, мабуть, найпопулярнішу сенсорну галюцинацію. “Синдром фантомної вібрації” - це той самий звук, який можна почути, коли смартфон на беззвучному режимі. Це досить поширене та безпечне слухове спотворення, проте не всі випадки такі.
Ситуація значно серйозніша, коли галюцинацію починають випробовувати люди, які страждають на різні захворювання та залежності. З симптомом часто стикаються ті, хто намагається позбутися алкогольного чи наркотичного минулого. Тобто це явище, що виникає під час синдрому відміни, коли пацієнт кидає пити чи відмовився від наркотиків. Це можна подолати, але, природно, це погіршує стан людини, яка намагається повернути здорове життя.
Це досить популярний психічний розлад, через що він поділяється на безліч класифікацій та видів. Тому пропонуємо розглянути основні його симптоми.
Справжні галюцинації психіатр може встановити за власним наглядом за пацієнтом. А хибні лише спираючись на суб’єктивні світовідчуття хворого. В обох випадках вони можуть бути слухові, зорові, тактильні та нюхові.
Окрім усього, також вони мають різні різновиди. І їх вивчення важливий фактор, що впливає на аналіз та характер лікування пацієнта. Розглянемо їх детальніше.
Дитячі або підліткові бачення, не пов’язані із вживанням психотропних речовин, це несподіване явище для батьків. Більшість таких випадків пояснюється порушенням обробки сигналів, що надходять у мозок. Це у свою чергу може бути через порушення обміну дофаміну та ендорфіну. Також причиною можуть бути органічний, інфекційний та токсичний вплив на головний мозок. І нарешті, трансформація «страху» чи «фантазії», через побачену напередодні картину, яка справила враження.
Фактично причиною може бути як невроз, так і більше серйозні захворювання. Також як і у дорослих, можуть бути слухові, зорові, нюхові та тактильні. Наприклад, досить часта картина – це слухові галюцинації у підлітка і натомість посттравматичного синдрому. Лікування дітей і підлітків зазвичай включає такі методи, як казкотерапія і сімейні консультації. Значно рідше вдаються до серйозних медикаментів.
Найвідомішим представником, який страждає на гіпнагогію став Сальвадор Далі. Він прославився на весь світ як художник-сюрреаліст, зокрема через цей розлад. Гіпнагогія – це межа між сном і реальністю. Свідомим відбувається сприйняття несвідомого образу. Якщо сильно спростити, то людина прокинулася і перебуває у свідомості, але її мозок продовжує видавати картинки.
Це і називається галюцинації після сну або ж «сон наяву». Особливістю цього стану було те, що його можуть бачити абсолютно здорові люди. Серед частих причин перевтома, прийом різних медикаментів, депресивний стан, розлад ЦНС, проблеми зі сном. Часто гіпнагогію супроводжує сонний параліч. Однак, перебуваючи між сном і реальністю бачення, можуть бути як страшними, так і прийнятними.
Як уже говорилося вище, це симптом, а не самостійна хвороба. Залежно від ступеня тяжкості симптому, від нього ніхто не застрахований. І разовий випадок гіпнагогії чи фантомної вібрації телефону ще ні про що не каже. З іншого боку, це свідчить про тяжкі стани, в яких необхідне лікування. Розглянемо найчастіші захворювання.
Особливо варто відзначити, що галюцинації від алкоголю бувають різними. Наприклад, це може бути класична інтоксикація. Але в той же час, лікування алкоголізму теж може викликати цей стан через синдром скасування. Це алкогольний делірій або ж вона «білочка».
Якщо мова йде не про разовий випадок, необхідно звернутися до фахівця, який надасть пацієнтові допомогу. Насамперед, йому потрібно провести консультацію та дізнатися клінічну картину. Можливо, доведеться поговорити з родичами та близькими хворого, щоб дізнатися більше деталей. Оскільки симптоми, їх тяжкість та періодичність можуть бути абсолютно різними. І вже після всіх обстежень призначається лікування.
Проте процес може займати абсолютно різний час, залежно від індивідуальної картини. На одужання може знадобитися як 3 тижні, так і значно більший термін. Також важливо, що лікування має проводитися під наглядом досвідченого психіатра та у належних умовах. Зазвичай процес одужання починається з психотерапії та консультацій, а серйозні медикаменти призначаються лише за необхідності.
Займатися самолікуванням – це не найкраща ідея. Таке рішення може призвести до негативних наслідків та навіть погіршення стану. І навіть більше, не варто намагатися купити пігулки від галюцинацій без консультації фахівця. Такі ліки призначаються лише у особливих та важких випадках. До того ж, вони відносяться до медикаментів суворої звітності та відпускаються лише за рецептом.
До того ж, підхід, залежно від причин виникнення стану, абсолютно різний. Це може бути отруєння, яке потребує одного підходу. А також «білочка», що виникає у протилежній ситуації. Тобто тоді, коли людина навпаки давно не вживала і в неї почався синдром скасування. А тому найкраще, що можна робити, щоб допомогти собі чи близькому, це довіритись професіоналам.