лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Фобії та страхи. Як позбутися свого страху?

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Що таке фобії?

Фобії – явище поширене. За статистикою, 80% людей схильні до фобій тією чи іншою мірою. Тим не менш, не варто плутати їх із звичайним страхом.

Психофізіологічні реакції формуються протягом усього життя. У дітей немає почуття страху. З набуттям нового досвіду людина вчиться розпізнавати небезпеки. І раціональний страх, заснований на почутті самозбереження – це нормально. Але іноді ця система дає збій, і тоді з’являються фобії – нав’язливі ірраціональні страхи.

Які фобії зустрічаються найчастіше?

 • Соціофобія - панічний страх опинитися в тій чи іншій соціальній ситуації, а у важких випадках - страх перед спілкуванням з людьми в цілому. Коріння цієї проблеми часто сягає дитинство і юність: насильство у ній, проблеми з однокласниками, невдачі у перших любовних відносинах. Соціофоби часто стають замкнутими та уникають соціальних взаємодій, їм складно заводити друзів та влаштовувати особисте життя. У сучасному світі соціофобія часто переростає у залежність від соціальних мереж, комп’ютерних ігор та лудоманію.
 • Танатофобія - страх смерті. Безумовно, страх раптово припинити існування властива кожному з нас. І, певною мірою, страх смерті - це стимул до життя. Насторожити має поява нав’язливих думок про швидку загибель за відсутності об’єктивних причин для переживань. Танатофобія сьогодні нерідко стимулює перегляд фільмів жахів. У спробах позбутися страху та раціоналізувати його, люди можуть з головою йти в релігію, що найчастіше є лише тригером до виникнення інших ментальних проблем.
 • Нозофобія – по суті, гостра іпохондрія. Людина панічно боїться захворіти на серйозну і невиліковну хворобу, регулярно шукає у себе симптоми тих чи інших захворювань. Найчастіше такі страхи не обґрунтовані подіями минулого - тригером може бути чужа хвороба, новини або навіть випадково прочитана інформація в інтернеті про існування того чи іншого захворювання. Люди з нозофобією можуть постійно ходити лікарями і шукати неіснуючі захворювання, а можуть навпаки - уникати будь-яких обстежень організму. Одні з найпопулярніших різновидів нозофобії сьогодні: канцерофобія та коронафобія.

Ознаки розвитку фобії

Незважаючи на те, що офіційна медицина виділяє понад 500 різних фобій, їх усі поєднують загальні ознаки:

 • страх, паніка, тривога;
 • нав’язливі думки;
 • прискорене серцебиття;
 • задишка, почуття нестачі повітря;
 • запаморочення або нудота;
 • сухість у роті;
 • підвищене потовиділення;
 • слабкість у ногах;
 • деперсоналізація, дереалізація (почуття нереальності).

Якщо ви знайшли хоча б три ознаки з перерахованих, зверніться до лікаря. Усі фобії мають тенденцію до розвитку і, з часом, можуть призвести до більш серйозних психологічних розладів і навіть реальних проблем зі здоров’ям фізичним.

До чого призводять неопрацьовані фобії?

Основна проблема фобій у тому, що їхня поява неухильно тягне за собою інші ментальні проблеми. Це можуть бути труднощі із соціальною адаптацією, коли люди кидають роботу, відмовляються від спілкування з друзями та близькими. Замкнувшись у собі та своїх переживаннях, багато хто може заглушувати біль за допомогою алкоголю та наркотиків. Хтось йде в уявні світи і знаходить залежність від комп’ютерних ігор, фільмів та серіалів. Частим супутником фобій є невроз та депресія.

Фобії можуть призводити до деструктивної поведінки та потягу до саморуйнування: люди завдають собі каліцтва, а в деяких випадках намагаються покінчити життя самогубством.

Як подолати фобії?

Насамперед необхідно усвідомити проблему. Це перший та головний крок.

Обов’язково зверніться до психотерапевта, який спеціалізується на роботі зі страхами. Не варто займатися самолікуванням чи ігнорувати свої почуття. Це може призвести до невиправних наслідків.

Основні методи терапії при лікуванні фобій:

 • психоаналіз (опрацювання проблеми та боротьба зі страхом)
 • гіпнотерапія
 • медикаментозне лікування

Часто ці методи необхідно застосовувати комплексно, щоб позбутися фобій раз і назавжди. Не бійтеся розпочати лікування фобій.

Немаловажною є участь у вирішенні проблеми і самого пацієнта. Дуже важливою є робота над собою, бажання подолати свої страхи. Не можна бігти від фобій чи ігнорувати їх. Часом, варто зіткнутися з причиною свого розладу віч-на-віч, щоб зрозуміти - боятися нічого, нічого по-справжньому страшного чи небезпечного тут немає.

Найбільш незвичайні фобії:

 • Фобофобія — страх фобій
 • Гленофобія – страх погляду ляльки
 • Тріскаідекафобія — страх числа 13
 • Пеладофобія – страх перед лисими людьми
 • Номофобія – фобія залишитися без мобільного телефону
 • Калігінефобія – страх красивих жінок
 • Кумпунофобія — страх гудзиків
 • Селфіфобія - страх зробити погане селфі

Фобофобія

Фобофобія — це сильний страх боятися. Деякі люди можуть бути налякані фізичними симптомами, які супроводжують страх, таким як прискорене дихання або запаморочення. Інші бояться розвитку ще одного фобічного розладу. Як лікування вам може знадобитися психотерапія чи медикаментозне лікування. Людина з фобофобією може боятися фізичних відчуттів, які приходять зі страхом, таких як задишка, спітнілі долоні або прискорене серцебиття. Вони можуть відчувати, що ці симптоми загрожують їхньому життю або можуть завдати незворотної шкоди. Або у них може бути страх розвитку специфічної фобії, такий як клаустрофобія (страх людних, замкнутих просторів) або трипанофобія (страх голок). Тривога очікування потенційної фобії фактично стає самою фобією. Багато експертів називають це пророком, що самовиконується

Трискаїдекафобія

Що таке трискаїдекафобія? Незважаючи на довгу назву, визначення трискаїдекафобії насправді дуже просте: воно відноситься до ірраціонального та сильного страху перед числом 13. Але що таке страх перед числом 13 і звідки взявся цей страх?

Існує кілька різних теорій, але страх, швидше за все, пов’язаний із низкою легенд і забобонів. Споріднений страх, званий параскевідекатріафобією, - це страх п’ятниці, 13-го. Ця фобія відносно поширена в західному світі, але не поширена деінде. Тетрафобія, або страх чотири — аналогічний страх, поширений у деяких культурах Східної Азії.

У деяких людей трискайдекафобія може розвинутись через негативний досвід: якщо з ними трапилося щось жахливе на зборах 13 осіб або 13 числа місяця, у людини може розвинутися фобія з цієї причини. Деякі люди, як припускають психологи, також можуть бути більш схильні до фобії через хімічний склад мозку, факторів навколишнього середовища або генетики. Люди, чиї батьки або інші члени сім’ї страждають на трискаїдекафобію, можуть бути більш схильні до її розвитку.

Калігінефобія

Калігінефобія, також відома як венустрафобія або гінефобія. Це крайній страх перед вродливими жінками. Чоловіки можуть боятися дуже привабливих жінок. Симптоми калігінефобії можуть змінюватись від людини до людини. Ці симптоми залежать від ступеня страху, особистої історії страждальця та психічного стану під час первісної сенсибілізуючої події.

Симптоми калігінефобії можуть змінюватись від людини до людини. Ці симптоми залежать від ступеня страху, особистої історії страждальця та психічного стану під час первісної сенсибілізуючої події.

Калігінефобія може мати безліч причинних факторів. Часто причиною будь-якої фобії є травма. Наприклад, калігінефобія може виникнути через невдалі стосунки. Цей анамнез може викликати недовіру до красивих жінок, яка потім переросте у страх або фобію. Гінефобія (страх жінок) може бути викликана такими основними причинами, як невдалі стосунки, романтика чи дружба, жорстоке поводження в дитинстві з боку старшої жінки тощо.

Проблеми з впевненістю та самооцінкою можуть викликати страх перед гарними жінками. Люди, яким не вистачає позитивного уявлення про себе, можуть бачити красивих жінок вище за себе. Очікування відмови може змусити страждаючого уникати його джерела; красивих жінок, ось причина крайнього страху.

Фобії людини: цікаві факти

 1. Жінки більше схильні до фобій ніж чоловіки, а молоді люди - частіше, ніж літні.
 2. Деякі люди використовують певні ритуали для боротьби з фобіями. І далеко не завжди вони пов’язані з окультними чи релігійними практиками: часто це невинні і навіть дивні дії – обернутися тричі навколо своєї осі, не наступати на тріщини в асфальті тощо.
 3. Фобії можуть мати генетичну природу та передаватися від батьків до дітей.
 4. Кохання перемагає страх. Гормон окситоцин, що виробляється при контакті з коханими людьми (коханою, дитиною або іншим близьким і дорогим серцю людиною), нейтралізує гормони, що відповідають за почуття страху.
 5. Фобії або навіть сильний страх можуть призвести до смерті. Якщо людина до смерті налякана (у буквальному розумінні), організм виробляє адреналін у такій кількості, що серце починає битися так часто, що не витримує навантаження.
 6. Безстрашність - страшніша за страх. Людина, яка нічого не боїться, не може оцінювати ризики навіть у найпростіших побутових ситуаціях. У таких людей немає інстинкту самозбереження, що нерідко може призвести до трагедії.

Це може бути корисним:

Які 3 типи фобій?

Виділяють три основні групи фобій, до яких належать: Специфічні (прості) фобії, які найчастіше зустрічаються і зосереджені на конкретних об'єктах. Соціальна фобія, що викликає крайню тривогу у соціальних чи публічних ситуаціях. Агорафобія, тобто страх самотності в громадських місцях, від якої нелегко втекти.

Чи є фобія психічним захворюванням?

Фобії є одними із найпоширеніших психічних захворювань, і вони зазвичай найбільш успішно лікуються. Фобії поділяються на категорії залежно від причини реакції та уникнення. Агорафобія - це страх опинитися в ситуаціях, в яких людина не може отримати допомогу або врятуватися.

Чи можна вилікувати фобії?

Більшість фобій можна вилікувати з допомогою відповідного лікування. Немає єдиного лікування, яке працює для кожної людини з фобією. Лікування має бути адаптоване до людини, щоб вона працювала. Лікар, психіатр чи психолог можуть порекомендувати поведінкову терапію, ліки чи їхню комбінацію.

Чи проходять фобії власними силами?

Прості фобії часто зникають самі собою у міру дорослішання дитини і зазвичай не викликають проблем у дорослому віці. Складні фобії зазвичай починаються у пізнішому віці. Соціальні фобії часто починаються під час статевого дозрівання, а агорафобія — період від пізнього підліткового до двадцятирічного віку. Іноді складні фобії продовжуються протягом багатьох років.