лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Нарцисичне розлад особистості – хвороба чи характер?

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Нарцисичний розлад особистості

У широкому розумінні «нарцисами» називають людей, які самовпевнені і часто говорять лише про себе. Але в медицині також є термін «нарцисичне розлад особистості». Він набагато глибший і складніший, ніж самолюбування. Прагнення здаватися кращим і самозакоханість часто переростають у маніакальну зацикленість і заважають жити. Що це за діагноз, як виявити проблему та лікувати – читайте у нашій статті.

Нарцисичний розлад особистості

Що таке нарцисичне розлад особистості?

Такі люди виділяються серед інших надмірною самозакоханістю. Цей спосіб взаємодії з оточуючими проявляється у хворого на нарцисизм у всіх сферах життя: від сім’ї та навчання, до кохання та дружби.

Яким людям психотерапевти ставлять діагноз?

 • тем, що мають необґрунтоване почуття власної значущості;
 • які надто багато і часто фантазують на тему власної унікальності;
 • тем, що мають спотворене поняття про свої необмежені досягнення;
 • які думають, що всесильні та перебільшують свою сферу впливу, красу, інтелект тощо.

Типи нарцисичного розладу особистості

Є багато варіантів розладу, всі їх ідентифікувати неможливо – у кожному окремому випадку пацієнт має власну причину НРЛ. Фахівці виділяють вісім типів, що найчастіше зустрічаються у пацієнтів.

Здоровий нарцисизм

Психотерапевти завжди роблять на нарцисичне розлад особистості тест, щоб виявити клінічний діагноз. Не варто боятись діагностики – якщо у пацієнта за результатами тесту збіглося не більше 55% ознак, він здоровий. По суті, більшість людей мають здоровий нарцисичний розлад у межах норми. Всі ми любимо похвалу, визнання своїх успіхів у роботі та навчанні, бажання поділитися чимось позитивним. Проблема починається тоді, коли в людини виникають певні проблеми у поведінці. Лудоманія, алкоголізм, прийом наркотиків – ознаки того, що потрібно звернутися до фахівців.

Прихований нарцисизм

Такі люди скромні та сором’язливі, і складно на перший погляд визначити проблему, яка є у людини. Вони можуть бути пригніченими та скромними. Відмінна риса – підвищена чутливість до критики. Якщо немає визнання та похвали, людина впадає в депресію і починає тихо ненавидіти всіх оточуючих. Прихований нарцисичний розлад проявляється у хронічній заздрості до оточуючих. Такі люди знецінюють успіхи інших і намагаються якнайсильніше вказати на недоліки оточуючих.

Грандіозний нарцисизм

Таких нарцисів зустрічав кожен із нас. Ці люди значно переоцінюють свої здібності та мають завищене НСВ – почуття власної ваги. Їх не залишає відчуття власної переваги у всьому: у роботі, в умінні робити сальто, навіть у вмінні вибирати ковбасу у супермаркеті. Приклад перебільшений, але показує, наскільки люди схильні до перебільшення власних умінь.

Подібний нарцисичний розлад особистості у жінок і чоловіків зустрічається однаково часто. Багато пацієнтів чарівні люди: з ними цікаво розмовляти та проводити час. Але всі вони вимагають співчуття, оскільки схильні до депресії.

Сексуальний нарцисизм

Такий розлад характеризується надмірним захопленням власною сексуальною майстерністю. Активність таких людей переходить усі межі. Найчастіше зустрічається такий нарцисичний розлад особистості у чоловіків, які прагнуть самоствердитись через сексуальну активність.

У народі на таких говорять «бабник». Сексуальний нарцисизм проявляється у потребі захоплення від інших та маніпуляціях на ґрунті сексу.

Злоякісний нарцисизм

Такий нарцисичний розлад особистості бере причини з нещасливого дитинства. Більшість людей із подібним порушенням психіки схильні до агресії та виявляють явні ознаки садизму. Це небезпечна для оточуючих поведінка, оскільки люди з розладом досягають найвищої майстерності маніпуляцій.

При знайомстві злоякісні нарциси здаються дуже милими та добрими. За цією маскою криється зла і безпринципна людина, яка готова будь-якої миті підставити, принизити та виявити інші низовинні якості стосовно оточуючих.

Соматичний нарцисизм

В оточенні багатьох із нас точно знайдеться знайомий, хто має нарцисичне розлад особистості з величезною любов’ю до власної зовнішності. Насправді це невроз, який слід лікувати. Але сам пацієнт так не думає.

Люди із соматичним нарцисизмом надзвичайно закохані в себе. Вони вважають себе найкрасивішими, здоровішими та сильнішими в порівнянні з іншими. Відмінна риса, через яку проявляється нарцисичне розлад особистості цього типу – критика зовнішності інших при кожному зручному випадку.

Інтелектуальний нарцисизм

Почуття переваги власної персони над оточуючими такі люди черпають із надуманої значущості свого розуму. Вони твердо і беззаперечно переконані, що вони унікальні і значно розумніші за всіх інших оточуючих. Пацієнтам властива тактика ведення діалогу, в якому вони змушують співрозмовника відчути себе дурнішим.

Духовний нарцисизм

Такий нарцисичний розлад особистості ознаки має найбільш виражені. Перевага над оточуючими проявляється у частому використанні духовних понять зі своїми заміною. Висміюються всі, хто не поділяє погляду пацієнта.

Подібна поведінка часто можна спостерігати на прикладі різноманітних релігійних течій. Як правило, на збори приходять слабкі та вразливі люди. На їхньому фоні духовний нарцис виявляє свою значущість і змушує повірити у власну перевагу.

нарцисичне розлад особистості

Чому з'являється нарцисичний розлад особистості?

Проблему нарцисизму вчені досліджують багато років. Можна виділити кілька чинників розладу. Одне можна стверджувати точно: нарцисичний розлад особистості бере причини з дитинства.

Причини НРЛ

 • Наявність у сім’ї прикладу батьків або опікунів, які мають нарцисичний розлад особистості;
 • Постійна безпричинна критика або повна відсутність уваги з боку батьків;
 • Позбавлення себе сну та харчування. Свідома відмова від відпочинку, доведення організму до виснаження, відмова від їжі та пиття;
 • Надмірна опіка та надто перебільшене захоплення найменшими успіхами дитини;
 • Низька самооцінка у дорослому віці на тлі звички почуватися найкращим у всьому;
 • Часта потреба у захопленні та грандіозне почуття власної значущості.

Психологи часто кажуть, що всі проблеми тягнуться з дитинства. Нарцисичне розлад особистості причини бере з неправильного виховання, невміння батьків об’єктивно оцінювати дитину та її успіхи. Надмірне кохання або відсутність емпатії з боку батьків у дорослому віці стає причиною виникнення особистості з непомірним почуттям власної значущості.

Нарцисичний розлад особистості: ознаки

Усі ми певною мірою маємо проблеми з нарцисизмом. Але є низка ознак, за якими можна з великою ймовірністю визначити серед знайомих людину з порушеннями:

 • надмірне почуття власної значущості або ЧСВ – людина думає, що планета крутиться навколо неї;
 • відсутність емпатії – людина холодна до оточуючих і не виявляє співчуття навіть до близьких, холодна і беземоційна;
 • зарозумілість – манера спілкування у людини, яка має нарцисичне розлад особистості, як у біг боса з підлеглими;
 • надмірне захоплення владою та особистим успіхом – такі люди часто страждають від того, що не можуть просунутися кар’єрними сходами і не вміють дотримуватися субординації, вважаючи, що саме вони заслуговують бути начальниками;
 • надмірне захоплення власною зовнішністю – у людини геть-чисто відсутня критична оцінка себе, вона вважає свою зовнішність унікальною.

Якщо у вас депресія, і ви після прочитання статті відчуваєте, що знайшли у себе більшість ознак – не варто відкладати візит до фахівців.

Також вам можуть бути цікаві ці статті:

Як виявляється нарцисичне розлад особистості: приклади з життя?

Якщо у вас є знайомі, які в компанії за будь-якої теми розмови починають розповідати про свої особисті досягнення в обговорюваній сфері – придивіться. Часто нарцисичне розлад особистості проявляється саме як випинання власних уявних успіхів, щоб отримати похвалу від оточуючих.

Як виявляється нарцисичне розлад особистості у відносинах?

Розлад нарцисичний розлад особистості у жінок та чоловіків проявляється по-різному. У відносинах нарцис намагається підлаштувати партнера під себе. Це проявляється в невмінні прийняти точку зору, постійну незгоду з ідеями та пропозиціями тощо. Як правило, будувати відносини з нарцисом складно, і такі пари швидко розпадаються.

Який фахівець лікує нарцисичний розлад?

Проблема нарцисизму не така глибока, як у багатьох інших захворювань. Нарцисичне розлад особи потребує нескладне, і діагностує пацієнта психотерапевт. Він призначає кілька видів лікування, у тому числі психологічну терапію з опрацюванням травм дитинства. Іноді потрібний гіпноз, щоб виявити причини і призначити терапевтичний курс.

Як зрозуміти, що маю нарцисичний розлад особистості?

Якщо вам важко спілкуватися з людьми, у вас немає друзів, а в нових знайомствах стосунки швидко зводяться нанівець – варто зробити на нарцисичне розлад особистості тест. Найкраще звернутися до фахівця: психолога чи психотерапевта. Самостійно можна провести аналіз відносин з оточуючими та знайти причини, чому дружба чи романтичні зв'язки не складаються.