

У широкому розумінні «нарцисами» називають людей, які самовпевнені і часто говорять лише про себе. Але в медицині також є термін «нарцисичне розлад особистості». Він набагато глибший і складніший, ніж самолюбування. Прагнення здаватися кращим і самозакоханість часто переростають у маніакальну зацикленість і заважають жити. Що це за діагноз, як виявити проблему та лікувати – читайте у нашій статті.
Такі люди виділяються серед інших надмірною самозакоханістю. Цей спосіб взаємодії з оточуючими проявляється у хворого на нарцисизм у всіх сферах життя: від сім’ї та навчання, до кохання та дружби.
Є багато варіантів розладу, всі їх ідентифікувати неможливо – у кожному окремому випадку пацієнт має власну причину НРЛ. Фахівці виділяють вісім типів, що найчастіше зустрічаються у пацієнтів.
Психотерапевти завжди роблять на нарцисичне розлад особистості тест, щоб виявити клінічний діагноз. Не варто боятись діагностики – якщо у пацієнта за результатами тесту збіглося не більше 55% ознак, він здоровий. По суті, більшість людей мають здоровий нарцисичний розлад у межах норми. Всі ми любимо похвалу, визнання своїх успіхів у роботі та навчанні, бажання поділитися чимось позитивним. Проблема починається тоді, коли в людини виникають певні проблеми у поведінці. Лудоманія, алкоголізм, прийом наркотиків – ознаки того, що потрібно звернутися до фахівців.
Такі люди скромні та сором’язливі, і складно на перший погляд визначити проблему, яка є у людини. Вони можуть бути пригніченими та скромними. Відмінна риса – підвищена чутливість до критики. Якщо немає визнання та похвали, людина впадає в депресію і починає тихо ненавидіти всіх оточуючих. Прихований нарцисичний розлад проявляється у хронічній заздрості до оточуючих. Такі люди знецінюють успіхи інших і намагаються якнайсильніше вказати на недоліки оточуючих.
Таких нарцисів зустрічав кожен із нас. Ці люди значно переоцінюють свої здібності та мають завищене НСВ – почуття власної ваги. Їх не залишає відчуття власної переваги у всьому: у роботі, в умінні робити сальто, навіть у вмінні вибирати ковбасу у супермаркеті. Приклад перебільшений, але показує, наскільки люди схильні до перебільшення власних умінь.
Подібний нарцисичний розлад особистості у жінок і чоловіків зустрічається однаково часто. Багато пацієнтів чарівні люди: з ними цікаво розмовляти та проводити час. Але всі вони вимагають співчуття, оскільки схильні до депресії.
Такий розлад характеризується надмірним захопленням власною сексуальною майстерністю. Активність таких людей переходить усі межі. Найчастіше зустрічається такий нарцисичний розлад особистості у чоловіків, які прагнуть самоствердитись через сексуальну активність.
У народі на таких говорять «бабник». Сексуальний нарцисизм проявляється у потребі захоплення від інших та маніпуляціях на ґрунті сексу.
Такий нарцисичний розлад особистості бере причини з нещасливого дитинства. Більшість людей із подібним порушенням психіки схильні до агресії та виявляють явні ознаки садизму. Це небезпечна для оточуючих поведінка, оскільки люди з розладом досягають найвищої майстерності маніпуляцій.
При знайомстві злоякісні нарциси здаються дуже милими та добрими. За цією маскою криється зла і безпринципна людина, яка готова будь-якої миті підставити, принизити та виявити інші низовинні якості стосовно оточуючих.
В оточенні багатьох із нас точно знайдеться знайомий, хто має нарцисичне розлад особистості з величезною любов’ю до власної зовнішності. Насправді це невроз, який слід лікувати. Але сам пацієнт так не думає.
Люди із соматичним нарцисизмом надзвичайно закохані в себе. Вони вважають себе найкрасивішими, здоровішими та сильнішими в порівнянні з іншими. Відмінна риса, через яку проявляється нарцисичне розлад особистості цього типу – критика зовнішності інших при кожному зручному випадку.
Почуття переваги власної персони над оточуючими такі люди черпають із надуманої значущості свого розуму. Вони твердо і беззаперечно переконані, що вони унікальні і значно розумніші за всіх інших оточуючих. Пацієнтам властива тактика ведення діалогу, в якому вони змушують співрозмовника відчути себе дурнішим.
Такий нарцисичний розлад особистості ознаки має найбільш виражені. Перевага над оточуючими проявляється у частому використанні духовних понять зі своїми заміною. Висміюються всі, хто не поділяє погляду пацієнта.
Подібна поведінка часто можна спостерігати на прикладі різноманітних релігійних течій. Як правило, на збори приходять слабкі та вразливі люди. На їхньому фоні духовний нарцис виявляє свою значущість і змушує повірити у власну перевагу.
Проблему нарцисизму вчені досліджують багато років. Можна виділити кілька чинників розладу. Одне можна стверджувати точно: нарцисичний розлад особистості бере причини з дитинства.
Психологи часто кажуть, що всі проблеми тягнуться з дитинства. Нарцисичне розлад особистості причини бере з неправильного виховання, невміння батьків об’єктивно оцінювати дитину та її успіхи. Надмірне кохання або відсутність емпатії з боку батьків у дорослому віці стає причиною виникнення особистості з непомірним почуттям власної значущості.
Усі ми певною мірою маємо проблеми з нарцисизмом. Але є низка ознак, за якими можна з великою ймовірністю визначити серед знайомих людину з порушеннями:
Якщо у вас депресія, і ви після прочитання статті відчуваєте, що знайшли у себе більшість ознак – не варто відкладати візит до фахівців.