

За статистикою, біполярне розлад у дорослих зустрічається у 2.5% населення по всьому світу. Колишня назва хвороби – маніакально-депресивний психоз Це складне психологічне захворювання, що супроводжується різкою зміною станів. Як розпізнати і чи можна вилікувати біполярний розлад читайте у нашій статті.
Всі люди схильні до змін настрою. Протягом дня бувають періоди оптимізму, ми сповнені енергії та готові згорнути гори. А буває, на зміну гарному настрою приходить апатія та небажання спілкуватися. Це абсолютно природний процес! Якщо такі перепади нечасті та неяскраво виражені, турбуватися не варто.
Біполярний афективний розлад скорочено БАР, це ендогенне порушення психіки. Характеризується проявом афективних станів:
Біполярний розлад особистості має епізоди чи фази прояву захворювання. Причини, чому відбувається зміна настрою, встановити неможливо. Для переходу зі стану ейфорії в стадію глибокої депресії хворому на БАР не потрібні потрясіння.
Між фазами спостерігаються проміжки психічного здоров’я. Людина активна, весела, міркує здорово, і немає жодних ознак хвороби. Інтерфаза або інтермісія цей стан без зниження психічних функцій навіть за тривалих попередніх фаз хвороби.
При БАР виділяються різкими неконтрольованими змінами настрою. Хвилину тому людина була веселою, але на зміну активності швидко приходить депресія. У цьому обидві фази настрій дуже яскраво виражені: від маніакальної активності до глибокого депресивного стану.
Стан неврозу знайомий багатьом. Виникає на нервовому ґрунті через гостру психологічну травму. Наприклад, багатьом гравцям знайомий стан відчаю при програші великої суми грошей. Лудоманія один із видів неврозу. Такий стан повністю оборотний, лікування займається лікар-психотерапевт.
Афективний розлад, як ми писали вище, має виражену зміну настроїв. Для встановлення хворого на облік до фахівця в анамнезі пацієнта повинні бути вказані:
Біполярний розлад це чергування активності та депресії. На відміну від неврозу, хворий відчуває різкі безпричинні зміни настрою. Люди з біполярним розладом схильні до ухвалення необдуманих рішень. Часті випадки суїциду та завдання собі тілесних ушкоджень.
Часте питання, яке ставлять лікарям: чим біполярний розлад особистості відрізняється від шизофренії? Деякі симптоми сходяться, але є кілька істотних факторів, якими фахівці визначають тип психічного розладу. Для обох особистісних руйнувань характерний особливий психотичний стан. Досвідчений психіатр визначає БАР за такими ознаками.
Основна ознака БАР зміна фаз депресії та манії. У здорової людини такий стан може тривати кілька хвилин і легко коригується самоконтролем. Хворий на біполярний афективний розлад не усвідомлює свій стан і не може контролювати різкі перепади настрою.
Вперше біполярний розлад визначили французькі дослідники Фальре та Байярже у 1854 році. З того часу вчені вивчають хворобу, але точну причину її появи поки не встановлено.
БАР захворювання з безліччю факторів. На сьогоднішній день виділено кілька причин, чому може виявитися хвороба:
Не варто переживати, якщо ви виявили у себе чи близьких ознаки хвороби! Зверніться до фахівця, який проведе на біполярний розлад тест та призначить лікування.
Дослідження проводили кількома способами. Спочатку з допомогою МРТ (магнітно-резонансної томографії). А потім із використанням ПЕТ КТ (позитронно-емісійної томографії). Завдяки цьому з’ясовано, що у людей із психопатією сам мозок відрізняється від мозку звичайної людини.
Професор неврології Джеймс Феллон зіткнувся з цим порушенням не з чуток. Він запідозрив у себе психопатію, після чого просканував свій мозок за допомогою позитронно-емісійної томографії. Потім порівняв результат із результатами здорових людей. Таким чином з’ясувалося, що нижня лобова частка у психопатів має меншу активність. До речі, саме ця сфера відповідає за прийняття рішень, у чому і полягає проблема розладу.
Джошуа Бакгольц (експерт у галузі психіатрії) також провів цікаві дослідження. Для цього йому знадобилося залучити 50 ув’язнених, яким було встановлено цей діагноз. Його дослідження продемонстрували, як саме працює мозок людей із розладом. По-перше, мозок переоцінює негайну винагороду. По-друге, він ігнорує наслідки небезпечних та шкідливих дій.
Відразу слід сказати, що просто так стати психопатом неможливо. Це синдром, за який потенційно може відповідати спадкова схильність. Однак і за цим фактором дослідження донині продовжуються. Тому про них не можна говорити з упевненістю.
У людей, у яких діагностовано психопатію, сам мозок працює інакше. А тому можна сказати, що розлад має вроджений характер. Вплинути на його подальший розвиток може неблагополучне довкілля, тому що алкоголізм, ігроманія, фобії. Це може посилити стан і призвести людину до подальших правопорушень, насильства та інше.
Крім того, вона може виникнути як наслідок серйозної травми голови. За умови, що зачеплені певні ділянки мозку. Але навіть у цьому випадку постраждалий швидше набуде конкретних її рис, ніж психічний розлад.
Як і більшість порушень, психопатія має різні форми. Поділ їх на види значно спростив процес діагностики.
Виділяють такі форми психопатій:
Це основні типи психопатії, які різняться у клінічній медицині. Також розрізняють різні стадії, а саме: компенсована, субкомпенсована та декомпенсована.
Розгляньмо перелік ознак психопатії, який розробив канадський судовий експерт Роберт Д.
Насамперед важливо, що не варто проводити самостійну оцінку та діагностувати у себе захворювання. Жодного спільного тесту, який можна було б пройти без експерта, не існує. Тому якщо підозрюєте у когось із близьких психопатію, необхідно діагностувати її у кваліфікованого фахівця.
Так само, як і депресія, психопатія підлягає лікуванню. Тому важливо вчасно звернутися по допомогу. У крайньому випадку наслідки можуть мати незворотний характер.
Зазвичай діагностика здійснюється поетапно:
Все це допомагає з’ясувати, чи справді схильна людина до психопатії, чи це особливості її темпераменту, помилкового судження.
Найчастіше люди вчасно звертаються за допомогою. У цій ситуації найчастіше фахівці діагностують стадію компенсації, яка є достатньо керованою. На цьому етапі неврологи застосовують педагогічно-психотерапевтичні методи. Для цієї стадії такого підходу цілком достатньо. І вже через деякий час видно позитивну динаміку та прогрес.
Однак, коли ми говоримо про декомпенсовані форми, то лікування психопатії має бути комплексним. Часто воно шикується в індивідуальному порядку. Проводиться діагностика, оцінка спеціалістом та розробляється схема. Це вже досить важка стадія, але вона коригується. Хоча тут уже не обійтися без застосування медикаментозного лікування.
Перш ніж призначити ліки, проводяться ретельні дослідження. На основі лікар складає схему. При цьому враховується стан здоров’я пацієнта, щоб не нашкодити.
Як медикаменти може призначити фахівець:
Нормотиміки — це група лікарських речовин, які застосовуються у клінічній психіатрії, щоб нормалізувати настрій людини.
Важливо зазначити, що іноді призначається комбінація певних лікарських речовин для якнайшвидшого одужання.