лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Що таке залежний розлад особистості?

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Залежний розлад особистості: причини та лікування

Сама назва розладу говорить про те, що мова йтиме про залежність людини від інших людей чи життєвих факторів. Часто фахівці називають залежний розлад особистості астенічною психопатією.

За статистикою, більш схильні до захворювання люди слабкі та залежні. Вони не можуть контролювати свої пориви, і часто лудоманія та інші залежності стають основним дозвіллям людей із ЗРЛ.

Говорячи простими словами, залежний розлад особистості – це відсутність у людини волі, особистої думки, уміння приймати рішення та бути самостійним. Про те, які має залежний розлад особистості, причини, як проявляється і як лікується – читайте в нашій статті.

Залежний розлад особистості

Тест на залежний розлад особистості

Кожному з нас хочеться хоча б іноді розслабитись і нічого не вирішувати. Це абсолютно нормально, адже ми – не роботи і хочемо спокою та відпочинку. Але не варто плутати природне бажання та залежний розлад особистості. Як відрізнити захворювання? Психотерапевти виділяють для стану залежний розлад особистості симптоми, що характеризують наявність проблеми.

Прочитавши цю статтю, багато хто може помітити, що залежний розлад особистості ознаки мають і вони, і багато знайомих. Але не варто так швидко ставити діагноз! Втомлюються від відповідальності всі, але хвороба має набагато глибші причини, ніж звичайна втома або невроз. Провівши на залежний розлад особи тест, ви зможете визначити, чи є у вас проблема.

Страх розлучення або бути знедоленим

Напевно, у підлітковому віці кожен з нас боявся освідчитися у коханні, та отримати відмову. Це абсолютно нормально! Але залежний розлад особи приклади має зовсім інші. Людина боїться відпустити свого чоловіка/дружину у відрядження, оскільки страх роз’єднання з партнером призводить до паніки.

Не хочу приймати рішення

У вас є друзі або знайомі, які постійно запитують поради навіть з дрібниць? Або в інтернеті на форумах ви помічали, що деякі користувачі запитують поради на кшталт «Який колір кросівок вибрати?»

Це яскравий прояв розладу. Люди, які мають залежний розлад особистості, що неспроможні самі нічого вирішувати, вірніше – не хочуть брати відповідальність. А коли зроблять, все одно питатимуть, чи правильно вчинили.

Перекладання відповідальності

Часто в сім’ї залежний розлад особистості це повна і беззастережна довіра чоловікові/дружині. І справді, навіщо щось вирішувати, якщо всі рішення ухвалить партнер. Вибір будинку, автомобіля, школи для дітей або списку продуктів для походу до супермаркету завжди лягає на плечі одного. І це не довіра – це перекладання відповідальності та небажання дії.

Страх суперечок та конфліктів

Ніхто з нас не любить сваритись, але залежний розлад особистості ознаки має зовсім інші. Такі люди взагалі не вміють не те що сперечатися, а й висловлювати свої думки. Вони настільки бояться втратити симпатію та схвалення оточуючих, що погоджуються на все, що їм пропонують. Терпіти дискомфорт – звичний стан для тих, хто має залежний розлад особистості.

Безпомічність і неспроможність

Постійне бажання бути з кимось у відносинах – яскрава ознака ЗРЛ. Найчастіше воно проявляється у жінок. Їм потрібен чоловік, який повністю забезпечуватиме, візьме на себе всю відповідальність. Небажання вирішувати будь-які питання є частою рисою залежних жінок.

Хибна пасивність

При захворюванні залежний розлад особистості самостійність у людини відсутня геть. Напевно, багато хто має знайомих, яким постійно потрібно допомогти в елементарних питаннях. Прохання зняти гроші з банкомату «я не вмію» або сходити разом до офісу оператора уточнити тариф – ще один яскравий прояв ЗРЛ. Такі люди люблять, щоби хтось вирішував за них елементарні питання, прикриваючись фразою «я не вмію».

Чутливість до критики

Критику не люблять багато, але тільки у людей із ЗРЛ є фобії, що їх постійно критикуватимуть. Найменше несхвалення викликає в людини стан катастрофи та депресію. Особиста неспроможність у житті призводить до того, що залежний розлад особистості заважає адекватно сприймати думку інших про себе.

Прийняття насильства

Дуже часто залежний розлад особи приклади в реальному житті виявляє у вигляді покірності до насильства. Йдеться не про фізичне, а про психологічне насильство над особистістю. Невміння давати відсіч і небажання виявляти характер призводять до повного підпорядкування. Багато жінок живуть з аб’юзерами та виправдовують їх упродовж багатьох років.

залежний розлад особистості

Чому виникає залежний розлад особистості

Як і багато психологічних проблем, залежний розлад особистості причини має глибокі, які тягнуться ще з дитинства.

  • Гіперопіка батьків – найчастіша причина. Такі люди змалку опікуються мамою, бабусею і не вміють бути самостійними. За них вирішували все: в чому йти до школи, на які гуртки ходити, з ким дружити і таке інше. У дорослому віці звичка приймати рішення просто не сформувалася.
  • Хитрість та пристосуванство. Часто такий залежний розлад особи зустрічається у жінок. Небажання працювати та приймати рішення – їхнє життєве кредо. Такі жінки все життя живуть із чоловіком, який забезпечує всі їхні потреби.
  • Покора та невпевненість у собі. Багато хто з тих, хто в дитинстві був жертвою буллінгу з боку однолітків, у дорослому віці не вміє постояти за себе. Формується особистість без волі та вміння приймати рішення. Такими людьми легко керувати, вони повністю залежать від думки оточуючих.

Як лікувати залежний розлад особистості

Якщо ви вже давно доросла людина, але все одно не можете навчитися жити незалежно від інших, вам потрібна допомога фахівця. При діагнозі залежний розлад особистості лікування проводиться комплексно, у формі гри та моделювання ситуацій.

Вивчення соціальних навичок

Перше, з чого фахівець починає лікування – це навчання вербальним та невербальним сигналам спілкування. Потрібно навчитися підтримувати розмову, висловлювати свою думку та відповідати на запитання співрозмовника.

Системна терапія

Кожна людина має форми поведінки, деякі з них деструктивні або руйнівні. Психотерапевт коригує моделі поведінки, залишаючи лише ті, що допоможуть вилікувати залежний розлад особистості.

Когнітивна терапія

Говорячи простими словами, пацієнта вчать бути впевненим у собі під час розмови. Потрібно навчитися позбавлятися негативної думки про себе та страху, що співрозмовник вас засуджує.

Медикаментозне лікування

Як правило, при діагнозі залежний розлад особистості самодопомога пацієнта та супровід фахівця дають швидкі результати. Але часто такий стан супроводжується неврозами. У такому разі лікар виписує седативні засоби, які допоможуть подолати нервозність під час спілкування.

Також вам можуть бути цікаві ці статті:

У мене є залежний розлад особистості, з чого почати лікування?

Не варто боятися цього діагнозу! Якщо ви впевнені у своїх силах, зверніться за допомогою до психотерапевта. Він розповість, які при діагнозі залежний розлад особистості книги варто почитати, щоб знайти причини захворювання та позбутися його. Багато пацієнтів саме таким способом позбулися залежності і набули нового щасливого життя без розладу.

Як лікувати залежний розлад особистості без допомоги фахівця?

Якщо ви помітили, що у вас є залежний розлад особистості, причини появи слід ретельно проаналізувати. Можливо, ви надто турбуєтеся і боїтеся засудження з боку близьких? Чи не впевнені у своєму партнері і тому боїтеся втратити його? Знайдіть причину у собі, а потім прочитайте поради психологів. Часто усунути проблему можна самостійно, якщо правильно визначити її причину.

Де знайти тест на залежний розлад?

Хочете протестувати себе на наявність захворювання чи підозрюєте ЗРЛ у знайомих? У нашій статті ви знайдете список, в якому за діагнозом залежний розлад особистості ознаки вказані з описом проблеми. Більші тести з поясненням кожної дії з погляду психології ви можете пройти, звернувшись до фахівців.

Що таке залежне розлад особистості простими словами?

Говорячи простими словами, залежний розлад особистості це невміння людини приймати рішення навіть у найпростіших питаннях. Також ЗРЛ – це співзалежне ставлення у сім'ї, колективі, з друзями. Невміння висловлювати свою думку і постійне занепокоєння у тому, що про нього подумають інші.