лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Розлади харчової поведінки (РПП) - симптоми та методи лікування

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Що таке харчові розлади?

Розлади харчової поведінки - це вкрай поширені психічні порушення, асоційовані з баченням власного тіла. Найчастіше, говорячи про РПП, мають на увазі анорексію та булімію. Однак на сьогоднішній день не менш поширеним харчовим розладом є орторексія. Давайте розглянемо докладніше ці серйозні захворювання, яким, у тому мірою, схильна близько 10% населення розвинених країн.

Різновиди розладів харчової поведінки

  1. Анорексія - цілеспрямоване зниження ваги хворим нижче здорових показників, панічний страх (фобія) перед набором ваги. Більшість людей, схильних до анорексії, також страждають на дисморфофобію — хибне уявлення про власне тіло, коли відображення в дзеркалі видається набагато більшим і товщим, ніж є насправді.
  2. Булімія - регулярні напади переїдання, при яких людина не може контролювати себе, що закінчують цілеспрямованим викликом блювоти і супроводжуються почуттям провини.
  3. Компульсивне переїдання — ненажерливість на нервовому ґрунті або від нудьги. Основною відмінністю від булімії є відсутність бажання виправити ситуацію, тобто позбутися з’їденого.
  4. Орторексія — патологічний потяг до здорового харчування, досконалий підрахунок калорій, страх перед жирною та “шкідливою” їжею.
  5. Дисморфія — тривога щодо того чи іншого вади у своєму тілі. Найбільш поширена м’язова дисморфія - бажання якнайсильніше збільшити обсяг м’язової маси.

Як виникають розлади харчової поведінки?

Механізм виникнення розладів харчової поведінки, загалом, досить простий. Це одна з тих проблем, що часто зароджується ще в детстві чи юності та в основі якої лежить психологічна травма. Причиною можуть бути глузування однолітків або бажання всіма силами заслужити на батьківське кохання. А іноді, винні тому просто неправильні харчові звички, закладені у сім’ї.

У сучасному світі основною причиною РПП серед підлітків називають спотворене уявлення про людське тіло, яке формується завдяки розвитку соціальних мереж. Бажання досягти ідеальної зовнішності “з картинки” часто стає нав’язливим і в хід йдуть всілякі методи - дієти та виключення цілих груп продуктів, голодування, виснажливі фізичні навантаження, пластична хірургія. Дії досягнення заповітної форми виконуються з маніакальною наполегливістю і всупереч здоровому глузду. Підсумком такої цілеспрямованості виявляються тяжкі психічні розлади та порушення нормального функціонування організму. І, що найпарадоксальніше, бажаного зовнішнього вигляду хворі на розлад харчової поведінки все одно не досягають.

Люди дорослого та літнього віку часом теж страждають на РПП. Але найчастіше, після 35 років харчові порушення є наслідком затяжної депресії, важкої стресової ситуації або побічним розладом за наявності алкогольної залежності. Серед осіб старшого віку найпоширеніша харчова залежність як спосіб “заїсти” проблеми.

Небезпека психологічних проблем із прийомом їжі

Не варто недооцінювати проблему харчових розладів. Ні, ви не будете задоволені своїм тілом, коли схуднете, якщо для контролю ваги вам доводиться голодувати або викликати блювоту. Проблема не в тілі, а в психіці - саме над нею необхідно працювати, поки не стало надто пізно. Ось до чого може призвести РПП:

  • тривожні розлади, депресії та неврози
  • наркотична залежність, алкоголізм
  • функціональні порушення роботи внутрішніх органів
  • смерть

Так, розлади харчової поведінки нерідко закінчуються летальним кінцем. Це може бути пов’язано як з непоправними порушеннями роботи організму, так і з добровільним відходом із життя на тлі психічних порушень та неприйняття свого тіла.

Основні ознаки РПП: перевір себе

  • Ви часто турбуєтеся про те, що ваше тіло виглядає не ідеально?
  • Ви боїтеся, що можете набрати кілька кілограмів?
  • Чи може ви зіпсуватися настрій, якщо ви з’їли більше звичайного?
  • Вам знайоме почуття безконтрольного споживання їжі?
  • Ви можете зупинитися відразу, як наїлися, не доїдаючи все до кінця?
  • Чи вважаєте ви, що повна людина не може бути красивою?
  • Чи викликали ви блювоту після прийому їжі?
  • Ви постійно знаходитесь в режимі схуднення, а вага скаче?
  • Чи існують для вас заборонені групи продуктів?
  • Ви постійно думаєте про їжу?

Якщо хоча б на 4 питання ви відповіли ствердно, рекомендуємо звернутися до психотерапевта. Найімовірніше, ваші стосунки з їжею не можна назвати здоровими і тією чи іншою мірою у вас проявляється розлад харчової поведінки.

Методи лікування порушень харчової поведінки

Реабілітаційний центр у Києві Випускний займається діагностикою та лікуванням усіх видів розладів харчового поведінки та асоційованих з ними залежностей. Професійні терапевти та психіатри готові допомогти всім, хто бажає навчитися здоровому та гармонійному ставленню до їжі та власного тіла.

Найперше, що необхідно зрозуміти: їжа — це наш друг і спосіб наситити організм корисними речовинами. Корисна їжа може бути смачною. А один шматок торта ще нікого не перетворив на неосяжного товстуна.

І, звичайно, ми допоможемо вам схуднути або набрати вагу, якщо це питання здоров’я.

Під час роботи з проблемами харчової поведінки ми проводимо:

  • психотерапію (робота з установками, баченням свого тіла, усунення комплексів)
  • роботу з дієтологом (аналіз раціону, складання плану харчування, розбір принципів здорового харчування)
  • повне обстеження організму

Комплексний підхід дозволяє не просто зупинити розвиток РПП, а й набути здоров’я! Після проходження лікування в нашому реабілітаційному центрі, ви нарешті порозумієтеся зі своїм тілом і полюбите своє відображення!