

Прикордонний розлад особистості або borderline personality disorder – це один із прикордонних особистісних розладів. У психотерапії діагноз називається ПРЛ і виявляється у проблемах усвідомлення та формування ідентичності своєї персони.
Прикордонний розлад особистості як діагноз до 2022 року не ставили офіційно. Гештальт-терапевти назвали ПРЛ уповільненою шизофренією або імпульсним розладом. Багато років фахівці з багатьох країн вивчали прикордонний розлад особистості, симптоми та причини хвороби.
Перехід на Міжнародну класифікацію хвороб допоможе фахівцям набагато точніше встановлювати діагноз прикордонний розлад особистості та ефективно лікувати захворювання на ранній стадії.
Більшість людей з прикордонним розладом особистості не здогадуються про свою хворобу. Захворювання не має чітко виражених симптомів, що змушують пацієнта звернутися до лікаря. Неможливо самостійно оцінити, що різкі зміни настрою пов’язані з ПРЛ.
Якщо немає галюцинацій, то прояв прикордонного розладу особистості пов’язують із особливостями характеру. І тільки коли людина робить спробу суїциду, починається лікування Прл.
Говорячи про хворобу «прикордонний розлад особистості», причини точного виникнення фахівці назвати не можуть. Кожен випадок – індивідуальний і вимагає ретельного вивчення фахівцями для виявлення причин та визначення найкращого курсу терапії.
Частою причиною, чому з’являється ПРЛ, є неблагополучне дитинство:
Згідно зі статистикою, прикордонний розлад особистості через неблагополучне дитинство зустрічається в 3 рази частіше у дівчаток і жінок. Доведено також вплив на перебіг хвороби ПТСР. Особливо схильні до появи симптомів діти віком до 10 років, до початку пубертатного періоду.
Порушення у роботі різних часток головного мозку, що відповідають за правильну роботу нейронів – ще одна причина, чому з’являється прикордонний розлад особистості. Своєчасна діагностика з появою перших ознак хвороби допоможе вчасно встановити причину та почати ефективно лікувати ПРЛ.
Найчастіша причина захворювання ПРЛ – це генетична схильність. До 40% всіх випадків встановлення діагнозу є наслідком набутої хвороби. Часто спадковий розлад особистості причини появи має у поєднанні з фізіологічними особливостями. Посилюється все соціальним чинником. Найчастіше спадкове ПРЛ передається по материнській лінії.
Насправді, тією чи іншою мірою діагноз «прикордонний розлад особистості» можна встановити практично у будь-якої людини. Але є чітка градація, коли потрібно лікувати захворювання, а коли ПРЛ проявляється у вигляді початкових симптомів, що піддаються коригуванню.
Фахівці, які займаються лікуванням психічних проблем, виділяють кілька факторів, на які варто звернути увагу.
Депресія на тлі постійного страху самотності – одна з ознак хвороби. Прикордонний розлад особистості виникає через тривалу відсутність пари чи друзів. Часто люди з ПРЛ щосили намагаються зупинити другу половинку від відходу, через страх самотності. На прикордонний розлад особистості кохання із взаємними почуттями має величезний вплив.
Деперсоналізація Це почуття знайоме багатьом, але за ПРЛ деперсоналізація стає нав’язливим станом. Немає відчуття себе:
Прикордонний розлад особистості у відносинах із співробітниками та членами сім’ї проявляється у вигляді постійного невдоволення собою та різкою самокритикою. Такі люди кидаються в крайність: часто працюють на знос, намагаючись довести у пошуку себе, що вони найкращі.
Різка зміна настрою від ейфорії до смутку та пригніченості – ознака ПРЛ. Особливо яскраво прикордонний розлад особистості проявляється при гніві та інших негативних емоціях. Часто хвороба ПРЛ ознаки складної форми виявляє як параною чи дисоціацію:
Повністю зникає самоконтроль, людина кричить і різко жестикулює.
Однією із ознак, як розпізнати прикордонний розлад особистості, є спостереження за навичками комунікації. Часті ознаки, що сигналізують про проблему:
Фахівці радять провести на прикордонний розлад особистості тест, що визначить проблему. В інтернеті багато варіантів, але стовідсоткової гарантії без обстеження такий спосіб не дасть.
Часте питання, яке пацієнти ставлять на прийомі у психотерапевтів – чи можна лікувати ПРЛ вдома прийомом медикаментів? Курс лікування включає професійну терапію та прийом препаратів під наглядом лікаря. Тому лікування ПРЛ вдома без постійного контакту із фахівцями неможливе.
Медикаментозний курс завжди розробляється для кожного пацієнта індивідуально, залежно від особливостей організму та сприйнятливості до різних діючих речовин. Застосовуються такі групи лікарських засобів:
Курс лікування прикордонного розладу особистості спрямований на зниження проявів симптомів хвороби та полегшення загального стану хворого. У комплексі із гештальт-терапією прийом лікарських препаратів допомагає стабілізувати стан хворого. Своєчасна діагностика допомагає якнайшвидше вилікувати прикордонний розлад особистості та повернутися до активного насиченого життя.