лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Прикордонний розлад особистості: що це та як лікувати хворобу?

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Прикордонний розлад особистості

Різні розлади є практично у кожного з нас різною мірою інтенсивності. У когось це просто легкий невроз, а в інших серйозна депресія . Але є захворювання, що проявляється останніми роками особливо часто. Йдеться про хворобу, що визначається як «прикордонний розлад особистості». Що це за стан, як визначити захворювання та лікувати – читайте у нашій статті.

Що такий прикордонний розлад?

Прикордонний розлад особистості або borderline personality disorder – це один із прикордонних особистісних розладів. У психотерапії діагноз називається ПРЛ і виявляється у проблемах усвідомлення та формування ідентичності своєї персони.

Прикордонний розлад особистості як діагноз до 2022 року не ставили офіційно. Гештальт-терапевти назвали ПРЛ уповільненою шизофренією або імпульсним розладом. Багато років фахівці з багатьох країн вивчали прикордонний розлад особистості, симптоми та причини хвороби.

Чим ПРЛ відрізняється від шизофренії та БАР?

 • При ПРЛ відсутні марення та галюцинації, які завжди у всіх формах супроводжують захворювання на шизофренію.
 • При біполярному афективному розладі або БАР періоди депресії та ейфорії змінюються набагато рідше, ніж за ПРЛ.

Перехід на Міжнародну класифікацію хвороб допоможе фахівцям набагато точніше встановлювати діагноз прикордонний розлад особистості та ефективно лікувати захворювання на ранній стадії.

прикордонний розлад особистості

Як розпізнати прикордонний розлад особистості?

Більшість людей з прикордонним розладом особистості не здогадуються про свою хворобу. Захворювання не має чітко виражених симптомів, що змушують пацієнта звернутися до лікаря. Неможливо самостійно оцінити, що різкі зміни настрою пов’язані з ПРЛ.

Якщо немає галюцинацій, то прояв прикордонного розладу особистості пов’язують із особливостями характеру. І тільки коли людина робить спробу суїциду, починається лікування Прл.

Симптоми прикордонного розладу особистості

 • Прикордонний розлад особистості симптоми виявляє не відразу. Як і у багатьох хвороб, пов’язаних із психічним здоров’ям, спочатку з’являються перші ознаки, на які варто звернути увагу.
 • Тяга до аутоагресії: завдання собі тілесних ушкоджень. Хворий робить порізи, опіки або завдає ударів.
 • Позбавлення себе сну та харчування. Свідома відмова від відпочинку, доведення організму до виснаження, відмова від їжі та пиття.
 • Ізумні тренування у спортзалі. Хворий до виснаження займається в залі, доводить себе до втрати свідомості від втоми.
 • Алкоголізм, наркоманія та лудоманія. Часто визначити прикордонний розлад особистості можна за вказаними вище ознаками у поєднанні з прийомом алкоголю, наркотиків або безконтрольною грою в казино/на ставках.

Причини прикордонного розладу особистості

Говорячи про хворобу «прикордонний розлад особистості», причини точного виникнення фахівці назвати не можуть. Кожен випадок – індивідуальний і вимагає ретельного вивчення фахівцями для виявлення причин та визначення найкращого курсу терапії.

Несприятлива соціальна ситуація в дитинстві

Частою причиною, чому з’являється ПРЛ, є неблагополучне дитинство:

 • аб’юзивне ставлення батьків;
 • тиранія з боку родичів;
 • фізичне, сексуальне чи емоційне насильство;
 • втрата батьків у ранньому віці.

Згідно зі статистикою, прикордонний розлад особистості через неблагополучне дитинство зустрічається в 3 рази частіше у дівчаток і жінок. Доведено також вплив на перебіг хвороби ПТСР. Особливо схильні до появи симптомів діти віком до 10 років, до початку пубертатного періоду.

Фізіологія

Порушення у роботі різних часток головного мозку, що відповідають за правильну роботу нейронів – ще одна причина, чому з’являється прикордонний розлад особистості. Своєчасна діагностика з появою перших ознак хвороби допоможе вчасно встановити причину та почати ефективно лікувати ПРЛ.

Спадковість

Найчастіша причина захворювання ПРЛ – це генетична схильність. До 40% всіх випадків встановлення діагнозу є наслідком набутої хвороби. Часто спадковий розлад особистості причини появи має у поєднанні з фізіологічними особливостями. Посилюється все соціальним чинником. Найчастіше спадкове ПРЛ передається по материнській лінії.

прикордонний розлад особистості

Як зрозуміти, що маєш прикордонний розлад особистості?

Насправді, тією чи іншою мірою діагноз «прикордонний розлад особистості» можна встановити практично у будь-якої людини. Але є чітка градація, коли потрібно лікувати захворювання, а коли ПРЛ проявляється у вигляді початкових симптомів, що піддаються коригуванню.

Фахівці, які займаються лікуванням психічних проблем, виділяють кілька факторів, на які варто звернути увагу.

Страх самотності

Депресія на тлі постійного страху самотності – одна з ознак хвороби. Прикордонний розлад особистості виникає через тривалу відсутність пари чи друзів. Часто люди з ПРЛ щосили намагаються зупинити другу половинку від відходу, через страх самотності. На прикордонний розлад особистості кохання із взаємними почуттями має величезний вплив.

Деперсоналізація

Деперсоналізація Це почуття знайоме багатьом, але за ПРЛ деперсоналізація стає нав’язливим станом. Немає відчуття себе:

 • відсутнє самовизначення у професії та в житті;
 • настрій та поведінка радикально змінюються залежно від оточення;
 • не залишає постійне почуття тривоги, нудьги та внутрішньої порожнечі.

Прикордонний розлад особистості у відносинах із співробітниками та членами сім’ї проявляється у вигляді постійного невдоволення собою та різкою самокритикою. Такі люди кидаються в крайність: часто працюють на знос, намагаючись довести у пошуку себе, що вони найкращі.

Імпульсивність

Різка зміна настрою від ейфорії до смутку та пригніченості – ознака ПРЛ. Особливо яскраво прикордонний розлад особистості проявляється при гніві та інших негативних емоціях. Часто хвороба ПРЛ ознаки складної форми виявляє як параною чи дисоціацію:

 • часті нав’язливі ідеї, пов’язані з іншими людьми та відносинами;
 • відчуття, що все, що відбувається, відбувається з кимось іншим.

Повністю зникає самоконтроль, людина кричить і різко жестикулює.

Проблеми з комунікацією

Однією із ознак, як розпізнати прикордонний розлад особистості, є спостереження за навичками комунікації. Часті ознаки, що сигналізують про проблему:

 • важко заводити нові відносини та підтримувати їх стабільними;
 • схильність до мазохізму у відносинах;
 • зайва ідеалізація або знецінення близьких;
 • невміння інтерпретувати мотиви вчинків оточуючих.

Фахівці радять провести на прикордонний розлад особистості тест, що визначить проблему. В інтернеті багато варіантів, але стовідсоткової гарантії без обстеження такий спосіб не дасть.

Як лікувати прикордонний розлад?

Часте питання, яке пацієнти ставлять на прийомі у психотерапевтів – чи можна лікувати ПРЛ вдома прийомом медикаментів? Курс лікування включає професійну терапію та прийом препаратів під наглядом лікаря. Тому лікування ПРЛ вдома без постійного контакту із фахівцями неможливе.

Як лікують ПРЛ?

Медикаментозний курс завжди розробляється для кожного пацієнта індивідуально, залежно від особливостей організму та сприйнятливості до різних діючих речовин. Застосовуються такі групи лікарських засобів:

 • стабілізатори – усувають депресивний синдром та нормалізують настрій;
 • атипові нейролептики – нейтралізують часті прояви агресії, прояв параної;
 • селективні інгібітори – застосовуються для профілактики депресії, зниження панічних атак та тривожно-прикордонних станів.

Курс лікування прикордонного розладу особистості спрямований на зниження проявів симптомів хвороби та полегшення загального стану хворого. У комплексі із гештальт-терапією прийом лікарських препаратів допомагає стабілізувати стан хворого. Своєчасна діагностика допомагає якнайшвидше вилікувати прикордонний розлад особистості та повернутися до активного насиченого життя.

Хто лікує прикордонний розлад?

Якщо ознаки прикордонного розладу психіки виявляються досить довго і заважають вести нормальний спосіб життя, варто звернутися до психіатра чи психотерапевта. Фахівець зробить повне обстеження та визначить, чи є проблема, а також призначить комплексне лікування. Курс лікування, залежно від причин появи Прл, становлять обидва фахівці.

Який найкращий тест на прикордонний розлад особистості?

В інтернеті безліч тестів, що допоможуть краще впізнати себе та визначити проблеми психологічного спектру. На прикордонний розлад особистості тест не є діагностикою. Якщо після проходження опитування результат є позитивним, слід звернутися до психіатра або психотерапевта для повного обстеження.

Чи буває прикордонний розлад особи спадковим?

Хвороба прикордонного розладу особистості причини появи має різні. Одна з них – спадковість. Набутий діагноз Прл знаходиться на 3 місці серед усіх виявлених причин. Відхилення у роботі деяких часток мозку призводять до появи психологічних проблем. До 40% всіх діагностованих випадків Прл є спадковими.

Чи можна самостійно прикордонний розлад особистості лікувати вдома?

Така хвороба, як прикордонний розлад особистості або ПЗЛ, успішному лікуванню в домашніх умовах не піддається. Комплексна терапія включає комплексний вплив кількох спеціалістів. Ефективно вилікувати ПРЛ допоможе взаємодія клінічного психолога та психіатра. Необхідна гештальт-терапія, в ході якої пацієнт заново занурюється в ситуацію, та системний тренінг щодо вирішення проблем.