

Мозок людини за багаторічну історію медицини та за високого рівня сучасних технологій так повністю і не вивчений. Але з кожним роком таке захворювання, як розлад особистості, проявляється у великої кількості людей. Як виявляється хвороба і чи може вона серйозно зашкодити людині? Чи лікується кожен розлад так само, як лудоманія? Про це ми розповімо у статті.
За міжнародною класифікацією, яку використовують психотерапевти, прийнято виділяти для розладу особистості види, які поділяють на 3 основні категорії: А, В та С.
Терапія пацієнтів, які мають діагноз розлад особистості, відбувається у кілька етапів. У кожному окремому випадку лікар проводить ретельну діагностику та тестування. Це допомагає для хвороби розлад особистості лікування підібрати індивідуальне, з урахуванням усіх потреб та особливостей пацієнта.
Медикаментозне лікування розладу особи призначає лікар після повного обстеження. Існує кілька груп препаратів, що застосовуються для стабілізації стану пацієнта.
Надають заспокійливий ефект на нервову систему. Ліки усувають позиви до прояву агресії та дратівливість. Пацієнт перестає реагувати на тригери, які раніше викликали бурхливу реакцію.
Такі препарати відмінно заспокоюють центральну нервову систему та знімають постійну нервову напругу, стабілізують сон. У пацієнта зникають фобії, і загальний стан хворого покращується. Зникають симптоми депресії та тривожності.
Ліки впливають на нервову систему і регулюють психомоторне збудження пацієнта. Такі препарати застосовують при шизофренії, щоб зняти напади марення та галюцинацій.
Відновлюють розумову діяльність, значно покращують загальний стан та допомагають боротися зі стресом.
Перші ознаки розладу особистості можна помітити під час спілкування. З такими людьми складно спілкуватися, оскільки будь-якої хвилини їх настрій може змінитися. Чи серед ваших знайомих є такі люди? Не поспішайте ставити діагноз самостійно! Фахівці враховують сукупність 10 основних проявів розладу особистості.
Люди, у яких починається розлад особистості, не хочуть сприймати слова оточуючих. Вони чують у них те, що бажають чути. Причина – невпевненість у собі чи почуття переваги. Основні симптоми розладу особистості – невміння чути інших, нетерпимість, агресія та постійні суперечки з будь-якого питання.
Бо люди з розладами особистості сприймають слова оточуючих так, як хочеться їм, свій статус у суспільстві вони також оцінюють неправильно. Розлад особистості сильно змінює сприйняття людиною слів друзів, близьких та колег. Нарцису здається, що його все звеличують. А невпевнена людина думає, що оточуючі її знецінюють і принижують.
Практично всі розлади особистості відрізняються тим, що характер псується. Зробити спойлер серіалу знайомим, які тільки-но почали перегляд. Або останньої миті скасувати зустріч, порушуючи плани інших. Така поведінка – прояв нарцисичних та обсесивно-компульсивних розладів особистості.
Слово «ні» людиною не сприймається апріорі. Такі люди не приймають відмову та не розуміють почуття та бажання інших. Багатьом дівчатам знайомі ситуації, коли нав’язливий кавалер переслідує та чергує біля під’їзду. Така поведінка типова для тих, хто має антисоціальний або прикордонний розлад особистості.
Уникати відповідальності за свої вчинки, розповідаючи про тяжке дитинство і роблячи винними батьків – типова поведінка людей із розладом особистості. Особливо до такої поведінки схильні ті, хто має параноїдні, антисоціальні чи залежні розлади особистості.
Від того, який саме діагноз розлад особистості поставлений, залежить емоційна сфера людини. Істероїдний та залежний розлад характеризуються надто сильною прихильністю до партнера. А уникаючий, шизоїдний, нарцисичний, антисоціальний та деякі інші розлади – навпаки, емоційною холодністю. Такий дисбаланс відбивається на особистих відносинах і часто руйнує їх.
Люди, які мають ознаки розладу особистості, не можуть розвиватися і зростати професійно. Зміна дається їм вкрай складно. Виняток – прикордонний розлад особистості, який добре піддається лікуванню з допомогою психотерапії. Люди після проходження курсу повністю позбавляються порушень психіки.
З цією ознакою добре знайомі сімейні психологи та наркологи. Коли на прийом приходить пара, партнер із компульсивним розладом завжди звинувачує свою дружину/чоловіка у всіх проблемах. Якщо вказати людині на її власні помилки, вона все одно звинувачуватиме в них партнера та оточуючих.
Розлад особистості це турбота про свої почуття і повне небажання думати про почуття оточуючих. Люди з антисоціальним розладом особистості схильні до відвертої постійної брехні. Їх не лякає страх бути викритими в обмані, і під час викриття вони розігрують драматичну сцену, щоб переконати співрозмовника у своїй правоті.
Хворі з шизоїдним або шизотипічним розладом не сприймають навколишнє оточення реально. Їхнє уявлення про світ засноване на фантазіях. Своє місце у суспільстві такі люди не визначають правильно. Їх часто наздоганяє депресія через невідповідність реальності та внутрішнього світу фантазій, якому вони живуть.
Багато розладів особи піддаються корекції, а деякі повністю виліковуються. Але є стан, у якому хворий неспроможна контролювати себе. Розпад особистості – це зміна свідомості, спричинена ендогенними процесами з дисоціацією афектів та мислення. Говорячи простою мовою, пацієнт втрачає людську подобу, стає некерованим і неконтрольованим.
Усі розлади особистості тією чи іншою мірою мають ознаки розпаду. Деякі стани вимагають тривалого лікування із застосуванням комплексу психотерапії та прийому препаратів. Пам’ятайте, що самолікування є небезпечним, якщо ви помітили у себе або близьких симптоми розладу особистості. Своєчасне звернення до психотерапевта допоможе вчасно розпочати лікування та зупинити розвиток розладу тяжку форму.