лудоманія

Лікування лудоманії

Гарантовано

Запишись прямо зараз!

Ніктофобія: причини та лікування найпопулярнішої фобії

Лудоманія Залежність

igromania

Гемблінг Лікування

ludomania

Iгроманія Лікування

medic

Лікування Лікування

review

Ніктофобія: розглянемо особливості розладу

Здається, деякі боязні притаманні більше дітям, ніж дорослим. Однак, це зовсім не так, оскільки ніхтофобія - це ірраціональний страх темряви та ночі, найпоширеніша фобія у світі. Тільки за офіційними даними із нею стикалися 10% населення планети. При цьому реальна кількість може в рази відрізнятися, оскільки багато хто просто не звертається за допомогою. Більше того, їй схильні і дорослі, і діти.

Деякі люди навіть не вважають розлад чимось особливим, хоча він суттєво псує їм життя. І це незважаючи на те, що ніхтофобія чудово лікується, як і лудоманія чи клаустрофобія. Головне не спускати все на самоплив, а взяти ситуацію під контроль, вчасно звернувшись по допомогу. У цьому випадку є шанс швидко змінити своє життя на краще.

як перестати боятися темряви

Чи правда, що ніхтофобія - це хвороба?

Передусім, це розлад, якому піддаються всі категорії населення. Причин виникнення досить багато. Проте всі вони впираються в неврологію та психологічні аспекти. А тому можна сказати, що ніхтофобія – це хвороба, яка добре піддається лікуванню. Так що цей стан можна прибрати, полегшивши цим собі повсякденне життя.

У деяких випадках із розладом можна впоратися самостійно. Наприклад, якщо вона виникла у дитини, тобто ймовірність, що вона переросте. Також дорослі можуть позбутися її, визначивши причини, змінивши місце проживання тощо. Але в цьому випадку йдеться про легкі форми захворювання. У той час, як деякі люди не можуть змусити себе навіть зайти в темне приміщення.

Які ознаки має страх темряви?

Існує низка ознак, які дають можливість розпізнати захворювання. Вони мають як суб’єктивний характер, тому помітні оточуючим. Тому пропонуємо з’ясувати, які має ознаки ніхтофобія.

Розглянемо основні ознаки страху темряви

  • Темрява – це, по суті, тригер, який спричиняє зміни у стані людини. Він стає неспокійним, нервовим та тривожним. При цьому варто тригеру зникнути, як цей стан пропадає;
  • Спроби уникнути темряви. Тобто сон з увімкненим світлом, відмова відвідувати місця з недостатнім освітленням, покупка нічників;
  • Переважна більшість хворих розуміють, що страх темряви необґрунтований, але нічого не можуть з цим вдіяти;
  • У деяких випадках, допустимо зі встановленими панічними атаками, при попаданні в темне приміщення загострюється страх смерті.

Симптоми, які викликає фобія темряви

Крім ознак є й низка суб’єктивних симптомів, які відчуває людина. Вони можуть бути непомітні для людей. Особливо коли хворий сам намагається не подавати виду і приховує їх. А тому розглянемо основні симптоми, що виникають при фобії темряві.

Які симптоми викликає розлад

  • Ниючі болі, спазми та здуття;
  • Підвищене потовиділення;
  • Тусота;
  • Тахікардія;
  • Тахіпное;
  • Запаморочення;
  • Панічна атака (гострі випадки).

Крім того, є й специфічніші симптоми, які виявляються вкрай рідко. Зокрема, страх зникнути у темряві. Це з власною самооцінкою, відчуттям себе непотрібним і неважливим. Також хворий може перебувати у напрузі через страх невідомості. Так відбувається тому, що у темряві не можна дати адекватну оцінку приміщенню та оточуючим.

Чому люди бояться темряви?

Насамперед треба розуміти, що темрява – це лише тригер. Люди бояться не темряви, а того, що в ній може бути. При цьому тип небезпеки може мати різний характер. Наприклад, це може бути страх попадання зловмисників до будинку чи речей (образів), які ніяк не можуть ставитися до реального життя. Тому розглянемо, чому у людей може виникати ніхтофобія.

Чому люди можуть боятися темряви?

  • Генетична схильність через особливості роботи головного мозку;
  • Страх невідомості. Не зрозуміло, що знаходиться у темряві або що може статися;
  • Неможливість зчитувати та обробляти інформацію у темряві;
  • Бурхлива уява. Це властиво не лише дітям, а й дорослим;
  • Ситуації в минулому, які могли спровокувати страх темряви;
  • Перегляд фільмів жахів та подібних матеріалів;
  • Підвищена тривожність. У цьому випадку ніхтофобія може бути симптомом іншого захворювання.

як перестати боятися темряви

Як проявляється ніхтофобія у дітей?

Фобія темряви у малюка може виявитися вже у 2-3 роки. Більше того, переповзання вночі дитини на ліжко батьків – не обов’язково її симптом. Є інші фактори, які можуть говорити про популярний розлад. Тож пропонуємо окремо розглянути, як ніхтофобія проявляється у дітей.

Які ознаки спостерігаються у дітей

  • Страх вимкнення світла в кімнаті;
  • Прохання не вимикати нічник;
  • Небажання спати на самоті;
  • Істерики в приміщеннях без освітлення;
  • Прохання залишити відчинені двері до кімнати батьків тощо.

Ніктофобія у дітей має зовсім інші причини. Зазвичай це думка «я залишився один», «не бачу маму» і фантазія. Потрібно розуміти, що у дітей уява працює зовсім по-іншому і відсутня критика. Тому без світла фантазія малює найнезвичайніші і найстрашніші образи. У цьому випадку не можна карати дитину, щоб вона не замкнулася в собі. Краще встановити нічник, дізнатися, що саме його лякає та усунути причину.

Тест на визначення ніхтофобії

У мережі Інтернет можна знайти тести, які обіцяють дати правдивий результат. Це можуть бути питання чи візуальні зображення. Однак варто відзначити, що це захворювання визначається зовсім за іншими факторами. Тому в разі хвороби ніхтофобія тест не буде інформативним. Якщо виникла підозра на ірраціональний страх темряви, який заважає жити, то краще одразу звернутися до фахівця.

Насамперед тому, що лікар зможе дати коректну оцінку та відокремити фобію від простого остраху. Адже фобія – це розлад, за якого людям важко себе контролювати, навіть намагаючись дати собі адекватний звіт. Воно може бути нав’язливим до того, що люди уникають темних кімнат у власному будинку.

Що робити, якщо боїшся темряви?

Існують базові поради, які допомагають на легких стадіях. Тому пропонуємо розібратися, як перестати боятися темряви без допомоги спеціалістів.

Поради як перестати боятися темряви

  • З’ясуйте, чого саме ви боїтеся. Можливо, це викликано негативним досвідом у минулому;
  • Не дивіться фільми жахів і постарайтеся заспокоїтися перед сном;
  • Поступово затемнюйте освітлення в кімнаті;
  • Намагайтеся усвідомити, що поки ви спите, нічого поганого не станеться;
  • Залиште невелике джерело освітлення. Наприклад, світло в коридорі;
  • Зробіть спальню комфортнішим місцем для відпочинку. Іноді допомагає прибрати дзеркала або купити нову постільну білизну;
  • Змініть образ своїх думок і не вдивляйтесь у темряву;
  • Промовляйте свої переживання з іншими людьми.

Професійне лікування розладу

Якщо нічого не допомагає, необхідно звернутися до фахівця. Спустивши все на самоплив можна дійти неприємних наслідків. Наприклад, почнуться панічні атаки, неврози, депресія та порушення сну. А тому найкраще рішення – це звернутися за допомогою, щоби лікар встановив діагноз.

Цим розладом зазвичай займається психотерапевт. При діагнозі ніхтофобія лікування рідко буває медикаментозним. Однак для полегшення стану лікар може призначити заспокійливі та седативні засоби. Антидепресанти для лікування застосовуються вкрай рідко.

Також вам можуть бути цікаві ці статті:

Чи можна сказати, що ніхто фобія – це хвороба?

Так, хвороба ніхтофобія - це розлад, з яким стикалися щонайменше 10% населення планети. Воно відноситься до психології та неврології, оскільки тісно пов'язане з особливостями особистого сприйняття. Часто паралельно спостерігаються інші захворювання, які провокують чи погіршують стан. Однак ніхтофобія чудово лікується.

Як позбутися страху темряви самостійно?

Щоб дізнатися, як страху темряви позбутися самотужки, потрібно розуміти першопричину. Іноді, проблема може бути у бурхливій фантазії, перегляді фільмів жахів та подібних речах. Тоді позбутися страху темряви справді можна самостійно. Але є випадки, коли людина перебуває в панічному стані відразу ж, як тільки вимикається світло. Тоді обов'язково слід звернутися до лікаря.

Чи небезпечна для дорослого ніхто фобію?

Так, оскільки у дорослого теж можуть діагностувати ніхто фобію, для нього вона не менш небезпечна, ніж для дитини. Більше того, у дорослої людини страх темряви може провокувати розвиток безсоння, депресій та неврозів. Він починає уникати темних приміщень, а вночі спати зі світлом, що для здоров'я не корисно.

Фобія темряви лікується медикаментозно?

Так, для лікування фобії темряви можуть застосовуватись медикаменти. Це можуть бути седативні та заспокійливі засоби. Проте, найчастіше, для позбавлення проблеми досить психіатрії. Тобто виявлення кореня проблеми, а потім його опрацювання зі спеціалістом. Головне не запускати стан, щоб розпочати лікування вчасно.